Таг: цимет

Таг: цимет

Циметот е еден од оние зачини кои можеме да ги третираме како волшебни. Лековит е и се смета за вистински зимски зачин. Асоцира не неодоливи пити, варени вина, а всушност е пријател на витката линија. Затоа почетокот на пролетта е вистинското време што повеќе да се вметне во...
ЗдравјеИсхрана

Поскапоцени и од злато

Опасни по живот, поскапоцени од благородни метали, плодови од најубавите растенија во светот… Секојдневно ги збогатуваме јадењата со различни ароми и зачини, кои се далеку поинтересни отколку што можеме да замислиме. Ванила - кралица на зачините Богата арома, неодолив мири...
Исхрана

Исчистете ја крвта од токсини со цимет

Во Европа најголема побарувачка за циметот настанала во средниот век, кога тој станал основен производ за тргување помеѓу Блискиот исток и Европа. Неговиот егзотичен вкус го освоил целиот свет, но во прв план доаѓаат неговите многубројни лековити својства. Денес, може да се...
ЗдравјеИсхрана

Циметот во борба против дебелината

Древните Кинези лекувале многу болести со циметот, вклучувајќи и стомачни болки, диареја и надуеност. Можеби ќе звучи чудно, но циметот можете да го користите и за губење на вишокот килограми. Но, не можете да очекувате да загубите десетици килограми само ако го користите дн...
Боди-фитИсхрана
Кога велиме "цимет," повеќето луѓе се потсетуваат на мирисот на вкусната торта од нашите баби – штрудла од јаболко или пита со цимет; топли зимски пијалоци од млеко и мед, но, исто така, и вкусни прзнични колачиња, кои што беа непрепознатливи без овој зачини. Дали сте размис...
Исхрана

Мед и цимет-лек за се

Комбинацијата на мед и цимет со векови е користена како лек за сите болести.Во минатото се верувало дека оваа комбинација може да го им го поврати видот на слепите,па дури и да ги врати во живот починатите. Источните народи го сметаат најблаготворен дар на природата и го ...
Исхрана