Таг: целулит

Таг: целулит

Јога поза за уништување на целулитот

  Јогата заедно со медитацијата е една од најдобрите дисиплини за опуштање на умот и телото, но воедно и за борење против целулитот. Истражувањето на Универзитетот Харварда докажало дека вежбањето јога е најефикасен начин за подобрување на протокот на лимфата, како и...
Боди-фитВидео

6 лесни вежби кои го топат целулитот

  Ослободете се брзо од ,,портокаловата кожа,, и целулитот со едноставни и лесни вежби. Доволно е да оделите 30 минути три до четири пати неделно за наталожените маснотии под кожата да исчезнат од критичните делови од телото.   Целулитот кој најпрво се заб...
Боди-фит

Диета против целулит

  Стручњаците утврдиле дека околу 90% од жените од западната цивилизација имаат некаков вид на целулит. Исто така, треба да се има на ум дека целулитот не е сало, туку натрупано влакнесто поткожно ткиво составено од заостанати течности и токсични материи. Тоа е причи...
Исхрана

Убијте го целулитот по природен пат

Целулитот се јавува кога имаме премногу масно ткиво и недоволно мускули. Со оглед на тоа што овој проблем не изгледа естетски убаво, треба да се ослободиме од него со помош на соодветна исхрана, масажи, пилинзи и добро испланирана програма на вежби. Обидете се со некој од сл...
ЗдравјеРазно
Освен што влијае на физичкиот изглед, грдото масно ткиво или сало може да има и други значајни физички и емоционални последици. Дали сте знаеле дека салото на стомакот може да поттикне биполарно нарушување? Или дека масното ткиво постои во три бои? Зошто е тоа така прочитајт...
Здравје

Намалете го целулитот со јога вежби

Вежбата "лак кој стои" треба да се прави колку што може посмирено и побавно, а ефектот е феноменален. Оваа асана се има покажано како исклучително ефикасна во борбата против целулитот. Не сте сигурно кога или како точно се случило тоа, но сметате дека порткаловата кора одно...
Боди-фит

Митови за целулитот

Целулитот, односно дупчињата и неправилностите на кожата ги мрази секоја жена, а одењето на плажа и облекувањето костим за капење е вистински кошмар за оние кои имаат ,,портокалова кора,,. Доколку сакате да се ослободите од омразениот целулит, прво мора да заборавите на најч...
Здравје

Мени за ослободување од целулит

За оваа диета да биде ефикасна подолго, треба да се промени секојдневното мени со ова: ПРВ ДЕН Појадок: Исецкајте една зрела круша и измешајте ја со три лажици овесни снегулки, лажица пченични никулци, 150 мл. обезмастен јогурт, Ручек: Еден кромид и 100 гр. шампињони ис...
ИсхранаРазно

5 најдобри вежби против целулит

Стручњаците велат дека сега е вистинско време да и се објави војна на ,,кората од портокал,, на колковите, долниот дел од грбот, стомакот... Со следниве вежби ќе ја подобрите циркулацијата, ќе го забрзате метаболизмот и ќе го согорите вишокот масти. Најдобри резултати се пос...
Боди-фит
Вежбата "лакот кој стои" или на санскрит Dandayamana Dhanurasa треба да го правите колку што можете посмирено и побавно, а ефектот е феноменален! Оваа асана вежба се има покажено како исклучително ефикасна во борбата против целулитот. Не сте сигурни кога или како точно се...
Разно

Галерија