Таг: цвекло

Таг: цвекло

Кафе од брокула и цвекло

  Дали сте слушнале за кафе со брокула, куркума или пак цвекло? Ќе ве изненади, но здравите кафиња стануваат се популарни во последно време. А, дали се и вкусни?   Кафе со куркума   Ширум светот е многу популарно ,,златното кафе,, или кафето со ,,зл...
Исхрана

Чипс од цвекло

  Состојки:   2-3 цвекла 1/3 шолја маслиново масло 1 лажичка свежо оригано или рузмарин сол црн пипер       Подготовка:   Загрејте ја рерната на 200oC. Цвеклото излупете го и исечкајте го на кругови. Наредете ги ...
Исхрана
Разновидни диети нудат губење на телесната тежина со помош на многу видови зеленчуци и овошја, но многу од нив не се пристапни за сите, а тоа не може да се каже за цвеклото. Научете како да загубите пет килограми за само пет дена, без штета по здравјето. Предности на цвек...
Исхрана

Цвеклото е ризница од здравје

Цвеклото е здрав зеленчук кој може да се најде на пазарите во најголем дел од годината. Плодот е со црвена или темноцрвена боја и најчесто се користи во облик на салата и сок. Цвеклото е богато со белковини, масти и јагленохидрати. Ги содржи речиси сите минерали - калиум, ка...
Исхрана

Благодетите од потквасот од цвекло

Прекрасниот црвен корен помага во лекување на грип и ги намалува маснотиите во крвта. Бидејќи во својата содржина има и мало количество кобалт, кој учествува во создавањето на витаминот Б12 (неопходен за производство на црвените крвни зрнца), а кој е многу редок во намирници...
Исхрана