Таг: холестерол

Таг: холестерол

Важни лекарски анализи по 30-та година

Овие анализи можат да ви го спасат животот! Еве зошто е важно да посетите доктор ако имате повеќе од 30 години. Имено, колку сме постари, толку можноста за разни здравствени проблеми се повеќе се зголемува. Поради тоа стручњаците препорачуваат секоја година да се врши по ед...
Здравје
Холестеролот е молекула слична на масните киселини и е толку многу важна за нормална работа на организмот, што сите клетки во телото имаат способност да го создаваат. Потребата за него е исклучително голема па, кога клетките не можат доволно да го произведат, во неговото про...
Здравје
Сме нафриле некој килограм повеќе поради богатите славски и празнични трпези? Одморање дома на топло пред ТВ и излежувањето не се добри за здравјето. Помалото движење поради студот и снегот, со мноштво обилни оброци, печења, сувомеснати производи, руски салати и т.н.се непри...
ЗдравјеИсхрана
Лукот и лимонот се сметаат за одлични средства за чистење на крвните садови, намалување на нивото на холестерол, зајакнување на зидовите на крвните садови и намалување на ризикот од опасни болести како што е атеросклерозата Чистењето на крвните садови се препорачува за ос...
Здравје
Маслиновото масло како неизоставен дел на медитеранската кујна, благодарение на своите корисни својства за здравјето на луѓето, го најде своето место и на трпезите на овие простори. Дел од уникатноста на овој производ лежи во фактот што маслото се прави со гмечење на меснати...
Исхрана
За една од најголемите нутриционистички заблуди виновен е американскиот научник доктор Енсел Кејс, кој го поврзал користењето на заситените масти со срцевите заболувања кај возрасните. Денес, стручњаците сметаат дека неговата работа е полна со недостатоци, а дека основниот з...
ЗдравјеИсхрана
Повеќе од 4000 години се користи лукот како лек. Најновите истражувања откриваат дека лукот чудесно делува врз здравјето на целото тело и дека по неколку недели секојдневно конзумирање  на лук, доаѓа до подобрување на кардиоваскуларното здравје: -Намалување на насобирањет...
Исхрана
  Некои го  сметаат за најздрава  храна во светот. Постојат докази кои укажуваат на тоа дека лененото семе го намалува ризикот од срцеви заболувања, рак, мозочен удар и дијабетес. Ленено се одгледувало  во Вавилон, дури 3000 години пред Христа. Се верувало дека им...
ИсхранаНови статии
  Ако имате покачено нивo на холестерол, не мора веднаш да почнете со земање лекови за да го контролирате. Животните  промени, како што се воведувањето на редовно вежбање, губење на вишокот тежина и усвојувањето на здрави навики за јадење, може да го регулираат нивот...
ЗдравјеНови статии
  Авокадо е познато по тоа што е голем извор на добри масти. По потекло е од Мексико, и содржи околу 322 калории и 29 грама масти. Авокадото несомнено може да се смета за масно овошје, но не на штетен начин. Истражувањата покажаа дека авокадо дефинитивно  треба да би...
ИсхранаНови статии

Галерија