Таг: хидратација

Таг: хидратација

Љубителите на газираната вода можат конечно да се смират, бидејќи нема потреба да се грижат за своето здравје. Постојат многу митови во врска со газираната вода, од тоа дека го ,,извлекува,, калциумот од коските, се до тоа дека ја уништува забната глеѓ. Што е вистина од сето...
Исхрана

Важноста на електролитите

  Супстанции кои со растворање во течност се претвораат во позитивни и негативни јони се нарекуваат електролити, а се делат на калиум, магнезиум, хидроген фосфат, натриум, калциум и хлорид. За да се оддржува еден живот, потребни се позитивно наелектризирани честички,...
Исхрана
Соодветната хидратација е неизмерно важна за секое живо суштество, вклучувајќи го и човечкиот организам кој се состои од 70 % вода. Водата во организмот ги одржува клетките во телото и правилното функционирање на органите, а нејзиниот недостаток првично се манифестира со с...
Боди-фит

Важни правила за чистење на лицето

Јасно ви е колку е важно редовното чистење на лицето, но постои голем веројатност тоа да го правите неправилно. Еве некои највообичаени грешки при вашата рутина за нега на лицето. Постојат многу нешта поврзани со чистењето и миењето на лицето одошто си мислите. Докторката Ма...
ЗдравјеРазно

Сува уста: причини и како да се спречи?

Сувата уста повеќе делува како здодевно малтретирање отколку како симптом на посериозен здравствен проблем. Нашиот организам со право создава плунка во устата. Бактериите кои предизвикуваат пропаѓање на забите и парадентоза се развиваат во суво опкружување. Како што пишува п...
ЗдравјеРазно

Малку познати нешта за водата

Водата ги подобрува менталните функции, помага во губењето на килограмите, таа е гориво за работата на мозокот и заштитник од разни болести. Оние кои пијат по шест часа вода девно можат да загубат три килограми масти за една година. Наведуваме неколку факти за водата која м...
Здравје
Квалитетната хидратација пред тренинг им помага на мускулите да функционираат подобро. При дехидратација на организмот, доаѓа до намалување на мускулната сила, издржливоста и балансот, а сето тоа е неопходно за добар тренинг. Она што внесуваме во себе е од голема важност за ...
Боди-фит
Користете лесен мејкап За почеток, заборавете на разните светки и силна шминка. Сјајот на кожата треба да го вратите одвнатре, а не со камуфлирање. Тонирана крема, безбојна маскара и нежен сјај се доволни за совршен дневен мејкап. Хидрирајте ја кожата Промената на годишно...
ЗдравјеРазно
Шест до осум чаши вода дневно можат да ни ја подобрат концентрацијата, да ни го подигнат нивото на енергија, да спречат главоболки и да помогнат во детоксификација на организмот. Поради тоа повеќето од нас носат со себе шишенце вода. Уште од основно училиште имаме научено де...
Здравје

Рехидрацискиот метод фуд јоги (food yogi)

Вода треба да пиеме толку што устата никогаш не треба да ни биде сува, да не ожеднеме и да можеме да произведеме околу 1,5 литри или повеќе безбојна урина секој ден. Можеби мислите дека е непрактично да пиете толку многу вода, но добар начин за да ја внесете вашата дневна кв...
ЗдравјеИсхрана

Галерија