Таг: уши

Таг: уши

Знаци дека ви се влошил слухот

  Не слушаат лошо само старите луѓе. Всушност, само 35% од луѓето кои го имаат овој проблем се постари од 64 години. Затоа, доколку забележите некои од следниве тегоби, обратете се кај својот доктор.   Ви ѕвони или зуи во ушите   Ова се првите знаци...
ЗдравјеРазно

Восокот во уши открива многу болести

Восокот ги штити и влажни каналите во увото и содржи специјални хемикалии кои се борат против инфекции кои можат да ја оштетат кожата внатре во увото.   Восокот може да се разликува според боја, текстура и мирис. Одредете ја бојата и погледнете што може да значи: ...
ЗдравјеРазно
Проверете... Нормалниот восок или церумен од ушите може да биде помеѓу портокалова и кафеава боја, но ако е зелен или жолт восок, ако има чешање во ушите или ако истекува од нив, тогаш тоа може да биде показател за постоење некаква инфекција. Еве нешто повеќе за тоа. &nbs...
ЗдравјеРазно

Престанете да користите стапчиња за уши

  Здравствените стручњаци имаат објавено нови правила за тоа дека сите ние погрешно целиот живот сме си го загрозувале животот. Во извештајот кој го имаат објавено стои дека телото се погрижува за восокот во ушите на природен начин, исфрлајќи го самиот. Џвакањето, поме...
Здравје
Рускиот доктор Марк Сандомирски неодамна во едно ТВ гостување открил една техника со која сигурно ќе го отстраните стресот. Иако луѓето различно ги доживуваат анкциозноста и стресот, повеќето после стресен настан чувствуваат непријатност, како и чувство на тежина или дури и ...
Uncategorized

Ослободете се од болките во ушите

Болката во ушите може да биде крајно непријатна, а неретко и многу силна. Причината за тоа е поврзана со носно-ждрелниот дел кај луѓето, преку кој се шират и поврзуваат болестите од устата, грлото и забите. Увото е посебно чувствително, па и најмал притисок во среднто уво пр...
Здравје
Чешањето на ушите, посебно во текот на зимскиот период, може да биде болно искуство. Во продолжение погледнете неколку причини и третмани оваа појава. Повеќето од нас имаат доживеано чешање на ушите. За тоа постојат безброј причини, кои можат да бидат едноставни, како што е...
Здравје

Зуење во ушите – за што е показател?

Слушате некаков звук кој другите не го слушаат во вашата околина? Тогаш имате зуење во увото или медински наречено тинитус. Тинитусот е симптом, а не болест. Овој непријатен симптом е многу чест и го има секој петти човек. Обично пациентите го опишуваат како: високотонско пи...
Здравје