Таг: убавина

Таг: убавина

  Мака (лат. Lepidium meyenii), е корен кој припаѓа на семејството на ротквиците и најчесто е достапен во облик на прав. Се одгледува во планините на Перу, па уште е познат и како ,,перуански гинсенг,,. Предностите на мака се ценат одамна, а неодамна е популаризиран ...
ЗдравјеРазно

10 совети за правилно миење на лицето

Знаете колку е важно редовното чистење на лицето, но постои веројатност дека тоа го правите на погрешен начин. Ова се само некои од вообичаените грешки при изведување на вашите рутини за нега на лицето. Доктор Макрен Алексиадес-Арменакас, професорка на Универзитетот Јејл, СА...
ЗдравјеРазно
  Маската и пилингот од мелено кафе многу брзо ќе ја освежи и затегне зрелата и уморна кожа и ќе и ја поттикне циркулацијата. А многу лесно се подготвува. Кафето изобилува со антиоксиданси, а кофеинот поттикнува брзо лачење на токсините и течностите од телото, поради...
Здравје
Во морската сол, покрај натриум хлорид, се наоѓаат уште осумдесеттина различни елементи во траги, како калиум, магнезиум и манган, па затоа таа е вистинско чудо за здравјето, кожата и косата.     Морската сол е алкализатор кој помага во балансирањето на ...
ЗдравјеРазно

Најдобри совети за здрава коса

Препаратите можат само краткотрајно да го решат проблемот, но ако не ја откриеме причината, проблемот постојано ќе се враќа. Дури и покрај мноштвото производи за нега на косата кои ни се нудат секојдневно на пазарот, некои нешта не можат да се променат ако не навлеземе длабо...
Здравје

Хормоните ја расипуваат убавината

Хормонскиот дисбаланс е последица од загадениот воздух, недоволната физичка активност, несоодветната исхрана и мноштвото стресни ситуации. Кога хормоните се вон рамнотежа, тоа веднаш се забележува на нашата кожа, коса и нокти. Вишокот машки хормони предизвикува мастење на ко...
ЗдравјеРазно
Можеби ќе ви се чини дека извесна намирница или производ кој е добар за вашето тело е добар и за лицето, но сепак не е така. Кожата на лицето е потенка од останатата кожа на телото, па поради тоа бара малку повеќе нега и внимание. Некои делови од лицето - усните и делот окол...
ЗдравјеРазно

5 навики за негувани раце

За да ги ублажите последиците од исушување и да им овозможите на рацете секогаш да бидат убави и негувани, испробајте некоја од овие едноставни техники. 1: Рацете измијте и со млака вода Кога ги миете рацете, секогаш внимавајте водата да биде млака, а никако жешка или пр...
ЗдравјеРазно

Природна маска за сува кожа

Жолчка помешана со три лажички рендано јаболко е вистински избор за заштита на сувата кожа. Мешавината се става на влажно лице, да делува половина час, а потоа се плакне со млака вода. По третманот, сувите делови од лицето ќе бидат меки и доволно влажни, а кожата на целото л...
Здравје

Подмладувачка маска од јогурт и куркума

Лицето не сака ветер и ниски температури, бидејќи тие ја сушат кожата и создаваат непријатно црвенило и брчки, правејќи ја постара. За да го ублажите нивното влиание, важна е негата, и тоа најдобро со негресивни препарати. Одвреме-навреме нахранете ја кожата со витамини и ми...
ЗдравјеРазно

Галерија