Таг: трудници

Таг: трудници

6 вежби идеални за трудници

Ова се вежби кои сите трудници ќе ги оддржи во здрава и фит состојба за време на бременоста, без разлика на тоа во кој месец и да се. Доколку ви е потребна мотивација за вежбање за време на бременоста, можеби во тоа ќе ви помогне следново сознание: вежбањето за време на б...
Боди-фитРазно

За што се помага кивито?

Кивито го јакне организмот, ги регулира крвниот притисок и варењето, помага во лекување на респираторните болсети, главоболки и стрес. Многу е вкусно и здраво овошје, вистинска ризница на витамини, посебно на витамините Ц, А, Е, А и Б - комплекс (тиамин, ниацин, Б6, колин), ...
Исхрана

8 намирници идеални за новите мајки

Породувањето е исклучително исцрпувачко искуство и по него на жените им е потребно многу време да закрепнат. Тоа би требало да вклучува и посебно мени кое ќе им помогне да ја вратат силата. Погледнете попис на осум намирници кои младите мајки треба да ги јадат за да бидат и ...
Здравје
Грчеви или на латински контракции, претставуваат стегање и отпуштање на мускулите на матката, до кои доаѓа под влијание на одредени хормони, што доведува до истискување на бебето од матката. Кога ќе дојде до породување, постојат два вида на трудови, кои траат подолго, за вре...
ЗдравјеРазно
Постпородилната депресија е чест проблем кај многу новопечени мајки. Честа појава е, а за неа не се зборува многу. Некои истражувања покажале дека од оваа депресија пати една од три жени, и тоа во првите пет години по породувањето. Исто така, кај повеќето жени оваа депресија...
Разно
По раѓањето, сите делови на бебето продолжуваат да растат интензивно. Сепак, на оваа возраст најинтензивен е развојот на мозокот: во него секојдневно се случуваат промени, од кои зависи целиот напредок на бебето. Научниците имаат докажано дека правилната исхрана во првите ме...
Исхрана

Кога вежба мама, вежба и бебето!

Вежбањето ќе им помогне на трудниците да го подготват дополнително телото за промените кои следат, за породувањето и подоцна, за подобро закрепнување после него. А бебето ќе ги почувствува бенефитите кои ги носи вежбањето. Додека порано голем број стручњаци сметаа дека псих...
Боди-фит

Помошни техники на дишење за трудници

1. ВЕЖБА Вдишете длабоко на нос со затворена уста, задржете го здивот на неколку мига, а потоа полека испуштајте го воздухот низ уста. Битно е воздухот да го испуштате доволно полека, така што да успеете да изброите до десет (поентата е да почувствувате како воздухот ви ,,п...
Разно

7 смути рецепти за полесна бременост

Смути против утрински мачнини       1 банана половина шолја јогурт 1 лажица мед 1 шолја млеко неколку коцки мраз малку ѓумбир во прав или свежо изрендан Тајната состојка на овој шејк е токму ѓумбирот, бидејќи тој помаг...
Исхрана
Како фитнес професионалци нашата задача е кристално јасна, ние треба да ве раководиме кон патот за подобар животен стил и постигнување на зацртаната цел, според потребите на клиентите. Затоа не изнајмуваат познатите јавни личности и финансиски могули, но денеска тој спект...
Нови статииРазно

Галерија