Таг: тиквички

Таг: тиквички

Намаз  од леќа и тиквички

  Состојки: 100 гр. леќа 500 гр. тиквички 1 лажичка зачинал 2 чешниња лук 100 мл. маслиново масло 1 лимон 1 врзоп власец сол црн пипер   Подготовка:   Леќата се мие и се остава да отстои два часа во студена вода. Потоа с...
Исхрана

Лазањи со тиква

  Состојки:   кори за лазања 1,5 кг. тиква 3 лажици маслиново масло 4 шолји млеко 1/2 путер 4 лажици брашно 1и 1/3 шолја рендан тврд кашкавал 1 шолја полномасна павака 2 лажици сув рузмарин 1 лажица ситно сецкан лук сол црн п...
Исхрана

Полнети вегетаријански тиквички

Состојки:   маслиново масло 4 тиквички 1 чешне лук 1 компир 1 моцарела 4 лажици пекорино сирење малку свеж босилок сол црн пипер     Подготовка:   Компирот излупете ги и сварете го. Додека е се уште топол, згмечете...
ИсхранаРазно

Како да ослабнете со помош на тиквички?

Тиквичките се исклучително корисни за многу болести - на гастроинтестиналниот тракт (вклучувајќи ја и жолчката), анемија, кардиоваскуларни боелсти, хипертензија и дебелина. Поради високата содржина на влакна се намалува апсорбирањето на мастите, па погодни се за диети кај по...
Исхрана

Лазањи со тиквички

Состојки: 600 гр. тиквички 50 гр. путер 1 лажичка зачин бел мелен пипер 12 листови за лазањи сол 100 гр. горгонзола 50 гр. моцарела 15 гр. пармезан За бешамел сос: 50 гр. путер 50 гр. пченично остро ...
Исхрана

Лонец со грав и тиквички

Состојки: 1 главица кромид 1 главица лук 2 лажици масло 1,3 л. зеленчукова супа 350 гр. грав 400 гр. тиквички 1 страк праз 2 моркова 200 гр. целер црн пипер 1-2 прстофати мелено пименто 200 гр. димено тофу сирење сол Подготовка: Л...
Исхрана

Тиквица – најздрава летна намирница

Тиквицата е една од најдобрите летни намирници, бидејќи може да се подготви на сто начини. Хранлива е и полна со бројни минерали и витамини, а достапна е во текот на целата летна сезона. Овој зеленчук е една од најдобрите намирници ако сте на диета и сакате да одржите витка...
Исхрана
Постојат бројни комбинации на оброци кои можат да се подготват со тиквички, кои поради неутралниот вкус можат да се вклопат во секое јадење, од солено до слатко. Но и покрај прекрасниот вкус, постојат бројни здравствени придобивки од употребата на тиквичките во исхраната пор...
Исхрана