Таг: тиква

Таг: тиква

Зимска салата од киноа и тиква

Состојки:   1 шолја киноа 1 средно голема тиква 1 врзоп кељ 1/3 шолја ореви 1/3 шолја суви брусници 2 лажици маслиново масло 1 лажица балсамико оцет 1/3 шолја издробено фета сирење или некое друго тврдо сирење сол црн пипер   ...
Исхрана

Печена тиква со мед и фета сирење

  Состојки: 600 гр. тиква 3 супени лажици маслиново масло 2 супени лажици сусам 3 супени лажици мед 1 супена лажица балзамико оцет 100 гр. истрошено фета сирење 1/2 лажичка лута буковка сол и црн пипер   Подготовка: Загрејте ја рерна...
ИсхранаРазно

Малку поинаква диета

Сите кои имаат пробано, знаат дека не е лесно да се држи диета. Меѓутиа, со оглед на тоа дека постојат различни видови на диети, може да започнете со онаа која ви се чини дека е најдобра за вас, но и за вашето непце. Ако сте љубители на тиква, тогаш ова е вистинската диета з...
Исхрана

Тајната на златната тиква

Потеклото на тиквата не е јасно дефинирано: едни велат дека е од Африка или Азија, додека други тврдат дека потекнува од Централна Америка, бидејќи во Мексико е пронајдено семе од тиква кое датира од пред 7.000 години пред нашата ера. Најпознатите видови тиква се: обичната м...
Исхрана

Меден потаж од тиква

Состојки: 2 лажици мед 30 гр. путер 2 помали главици црвен кромид 500 гр. исчистена тиква 1 л пилешка бистра супа 300 гр. компир 1 лажица црвен пипер 200 мл. павлака за готвење (за послужување) сол и црн пипер Подготовка: Путерот растопете ...
Исхрана
Состојки: 2 големи филџани печена тиква 1 филџан бадемово млеко 2 лажички тамари сос мелен ким морско оревче цимет Подготовка: Измиксајте ја тиквата во блендер и додајте малку од бадемовото млеко, тамари сосот, кимот, циметот и морското оревче. ...
Исхрана
Често не советуваат да ги одбегнуваме грицките, но тие не мора да бидат лоши. На пример, семките од тиква се и тоа како ,,хоби,, покрај омилениот филм или за време на некој спортски натпревар, а со тоа може да бидат одличен начин да се внесат во организмот потребните нутриен...
Исхрана

Супа од тиква

Потребни состојки: - Половина тиква со средна големина, исечена на коцки - 1 млад лук (може и стар) - 1 корен од ѓумбир, изрендан ситно - 125 мл. кокосово млеко - пола лажичка лут мелен црвен пипер - малку мускатно оревче - кокосово масло, сол, црн пипер ...
Исхрана