Таг: тело

Таг: тело

Вежбањето не мора да биде кошмар кој ,,мораме,, секој ден да го правиме. Доволно е да се оддели половина час и тоа ќе биде сосема доволно за да се оддржува убавиот изглед, но и здравје. Дознајте детално што се случува во телото кога секојдневно вежбаме: За време на трени...
Боди-фит
Не е реткост проблем во еден дел од телото да предизвикува болки на сосема друг дел од телото, велат стручњаците. Пред да ги погледнете сликите за тоа кој здравствен проблем го кријат болките во одредени делови од телото, многу е важно да не си поставувате дијагнози самите в...
ВидеоРазно
Веројатно барем еднаш, било како физичка или како емотивна непријатност, сте имале чувство како енергијата да ви го има заблокирано телото, и тоа во одредени точки. Тие точки, всушност, одговараат на меридијаните во нашето тело низ кои тече енергијата, исто како што крвт ате...
Разно

Колку е старо вашето тело?

  Генетскиот часовник постојано отчукува, но физичката активност има способност постојано да ја враќа младоста и таквиот дух. Неодамнешните истражувања покажале дека различните органи и ткива од организмот стареат со различно темпо . И покрај тоа што поголемиот дел о...
ЗдравјеРазно
Често ве облева пот, без разлика на тоа кое годишно време е и колку е топло надвор. Можеби е време да го послушате телото и да сфатите што сака да ви порача со прекумерното потење. 1. Под стрес сте По мирисот на потта лесно може да препознае дали сте под стрес. Кога ни е...
ЗдравјеРазно

Лифтинг на лице и тело со радиобранови

Одложувањето на ефектите на стареењето, односно осветлувањето на кожата и отстранувањето на брчките денес речиси стана стандард кога се работи за негуван изглед во одредени години. Иако не стивнува интересот за естетската операција, се поголем е бројот на оние кои се свртува...
ЗдравјеРазно

На каков тип на тело му припаѓате?

      Ектоморфен тип                                                                   Ова е слаб, ,,кршлив,, тип на тело. Кај некои од луѓето кои му припаѓаат на овој тип се забележува одлично засилен метаболизам, но многу слаба градб...
Боди-фитРазно
    Обем на струкот Мажите со обем на струкот поголем од 94 сантиметри и жените со струк поширок од 82 сантиметри имаат 3.6 пати поголем ризик од деменција во повозрасната доба. Решение- Физичка активност и здрава исхрана Должина на нозете Пократките ноз...
ЗдравјеРазно
Дали некогаш сте се запрашале по што се е специфично машкото тело? Научниците се обидуваат да декодираат некои од неговите мистерии, како на пример тоа дека спермата е поквалитетна со земање на омега-3 масни киселини. Спермата е повеќе од сперматозоиди Спермата не содржи...
Разно
Одвреме - навреме доаѓа до привремено задржување вода во телото. Се будите и доживувате вистински шок - одеднаш имате цел еден килограм повеќе од претходниот ден! Што всушност доведува до задржување на вода во телото и што може да се преземе? Дали е тоа само вода или има и ...
ЗдравјеРазно

Галерија