Таг: стапала

Таг: стапала

Домашна маска за меки стапала

  Никој не сака да си ги покаже притоа стапалата несредени, со сува и задебелена кожа на нив. Затоа бидете свој мајстор и средете си ги стапалата со состојки од домашната кујна. Овој рецепт е многу поволен и едноставен, а се што е потребно за негова подготовка се: ...
Uncategorized
Aко мислите дека стапалата се помалку важен дел од телото, се лажете. Нозете се најскапоцени и тие претрпуваат многу физички активности. Тие можат да ви помогнат и да ги спречите болките во грбот, колковите и колената.   Одење на прсти   Секој може да ја на...
ЗдравјеРазно
Масажата е една од најстарите уметности на лекување. Древните Индуси, Персијците и Египќаните ја користеле масажата за лекување на многу болести.   Денес, масажата се користи во програмите за физичка рехабилитација и за третирање на хронични состојби како болки во...
ЗдравјеРазно

Не сте валкани, туку болни

Ако штотуку не сте изеле некое овошје, а здивот ви мириса на овошје, треба да го преконтролирате нивото на шеќер во крвта. - Се работи за диабетска кетоацидоза, која се случува кога во телото има недоволно инсулин, поради што се зголемува нивото на шеќер во крвта - вели док...
ЗдравјеРазно
Стапалата се одличен барометар за нашето здравје. Дамките на стапалата или ужасната болка во петите можат да бидат симптоми за посериозни болести кои се манифестираат на стапалата многу пред на остатокот на телото, пишува Health Central. Некои од тие симптоми се следниве: ...
Здравје
Носењето високи потпетици може да нанесе големи проблеми на стапалата, како што се болки во петите, болни воспалени ткива, скратена Ахилова тетива и многу други. Ако често носите високи потпетици, испробајте ги овие вежби секојпат кога ќе ги собуете. На овој начин ќе ги нама...
Боди-фитРазно