Таг: срце

Таг: срце

Едноставни вежби за спас од срцев удар

  Најновите истражувања потврдуваат дека вежбањето може да го намали ризикот од инфаркт кај луѓето кои имаат генетска предиспозиција за него. Иако многумина сметаат дека малку може да се направи доколку станува збор за генетика, докажано е дека едноставните активност...
Здравје
  Според последните податоци, од кардиоваскуларни болести годишно умираат 23.788 мажи и 28.314 жени. Срцевите заболувања се причината за смртност кај жените во однос на сите останати заболувања, иако жените повеќе се загрижени за карцином на дојката. Ова се осумте сп...
Здравје
Бананата е тропско растение со потекло од југоисточна Азија. Нејзиното дрво биолошки не претставува дрво, иако така изгледа поради поради својата висина од повеќе од 10 метри, туку таа е само високо растение со висок корен. А, технички, плодовите на бананата се всушност боби...
ЗдравјеИсхрана
  Медитеранската диета вклучува консумирање на свежо овошје и зеленчук, интегрални житарки, јаткасти, мешунки, риба, маслиново масло и по некоја чаша црно вино, а најновото истражување покажало дека е многу ефикасна во превенцијата на болестите на срцето. Во истра...
Здравје

Што е такотсубо?

Тешкиот емоционален стрес може да предизвика ненадејни болести на срцето кои претставуваат иста долгорочна штета врз срцето како и инфарктот, покажало најновото истражување. Такотсубо кардиомиопатијата или ,,синдромот на скршено срце,, најчесто е поттикнат од трауматични нас...
ЗдравјеРазно

5 пијалоци одлични за срцето

  Болестите на срцето се многу често генетски условени, но за нив важна е и превенцијата. Помогнете си сами на себе колку што можете кога се работи за вашето тело и здравје. Ова се петте пијалоци кои придонесуваат за здравјето на срцето.   Кафе   Мо...
ЗдравјеИсхрана

Намирници кои спречуваат инфаркт

Срцето е еден од најважните органи, но токму на неговото здравје се посветува многу малку внимание. Го полниме секојдневно со стрес и нездрава храна, која го зголемува нивото на холестерол во крвта, поради што доаѓа до затнување на крвите артерии и негово неправилно работење...
Здравје
Долготрајното консумирање на нестероидни лекови против болки и воспаленија, кои се издаваат без рецепт, се поврзани со ризикот од срцев удар, пишува CNN. Веројатноста од добивање на срцев удар кај оние кои долготрајно консумираат ваков вид на лекови се зголемува во просек...
ЗдравјеРазно
Постојат голем број рекреативци кои вежбаат или тренираат одреден спорт со цел да изгледаат или да се чувствуваат подобро, да имаат подобра издржливост, сила и кондиција. За да го постигнат тоа, важно е да одберат соодветни вежби, но треба истите тие вежби да знаат и правилн...
Боди-фит
Науката е на прагот на големо откритие, кое ќе ни помогне да се избориме со најтешките болести на денешницата. Ако успееме да ги разбереме механизмите како да го вклучиме или исклучиме овој ген, сите големи болести набрзо ќе бидат само минато. Најновото медицинско откритие п...
Здравје

Галерија