Таг: соја

Таг: соја

  Шеќерот и мастите се сметаат за најнездрава храна кога се работи за здравјето, но научниците предупредуваат дека уште понездраво од овие две намирници е токму соиното масло. Се работи за едно од најчесто употребуваните растителни масла. Тоа е честа состојка во гото...
Исхрана
Како што знаеме, некои токсини го напуштаат нашето тело побрзо, некои побавно, а овие вториве се таложат во меките ткива и масните ткива, како што се дојките. Секако, тешко е во денешно време да се одбегнат токсините во целост, но можеме да го намалиме свесното изложување на...
ЗдравјеИсхрана

Колку е паметно да се консумира сојата?

Нутриционистите и вегетаријанците долго ја сметаа сојата за здрав извoр на протеини, но преголеми количини од оваа намирница всушност може да има негативно влијание на нашето здравје, сметаат стручњаците. Сојата содржи 40% протеини, 20% масти и 7% јагленохидрати, а оста...
Исхрана

Веганска пита

Состојки: 7 парчиња готови кори за бурек, без јајца 200 гр. кромид 400 гр. компир 500 гр. тиквички 100 гр. свежо или чадено тофу 3 лажици соино млеко 2 лажички соја сос масло сол морско оревче куркума Подготовка: Исчистете, излупе...
Исхрана

Сојата го “расипува” спермограмот?

Тофуто е ,,спас,, за веганите и вегетаријанците, бидејќи тоа е една вкусна замена за месото, која не содржи ништо што е од животинско потекло. Но, како и се друго што е вкусно и добро, така и тофуто може да биде штетно по здравјето. Посебно ако се работи за мажите. Имено, по...
ЗдравјеИсхрана

Вистини и заблуди за сојата

Оваа популарна мешунка се одгледува во Кина повеќе од десет илјади години, а поради мноштвото нутритивни и лековити својства била сметана за свето растение. Сојата стигнала во Европа во 18 век и од тогаш е предмет на бројни истражувања кои, меѓу останатото, покажала дека ги ...
Исхрана
Јадењата од соја во некои делови од светот се редовна исхрана веќе со илјадници години. И, тоа поради многу добра причина. Зрната од соја и јадењата кои се подготвуваат од нив нудат значително импресивен нутритивен профил. Како прво, сојата е потполн растителен протеин - таа...
ЗдравјеИсхрана

Што е подобро whey или casein?

Битката помеѓу протеините не престанува, гледам се повеќе луѓе имаат избор на протеини но според мене сурутката е најдобра и блендовите од протеини сурутка,казеин и соја или белки. Следното видео објаснува што е разликата помеѓу сурутка и казеин.
Нови статииСуплементи