Таг: слатки

Таг: слатки

  Ако слатките се вашата омилена храна, новото научно истражување и тоа како ќе ве развесели. Имено, резултатите од истражувањето покажале дека десертите се и тоа како здрави за нашето здравје и дека не треба целосно да се откажеме од нив.   Зошто е тоа така...
Исхрана
Циметот е еден од оние зачини кои можеме да ги третираме како волшебни. Лековит е и се смета за вистински зимски зачин. Асоцира не неодоливи пити, варени вина, а всушност е пријател на витката линија. Затоа почетокот на пролетта е вистинското време што повеќе да се вметне во...
ЗдравјеИсхрана

Шеќерот поттикнува нездрава исхрана

Шеќерот кој се содржи во одредена храна, а не мастите од храната - се главата причина зошто луѓето ги привлекуваат нездравите слатки, велат резултатите од најновата студија. Истражувачите ја следеле активноста на мозокот кај повеќе од 100 тинејџери додека пиеле два вида т...
ЗдравјеИсхрана

Слатката храна предизвикува депресија

Иако од погледот на парче богата и кремаста чоколадна торта обично се разнежуваме, а некои дури тврдат и дека тоа може да им го поправи денот, најновите истражувања покажуваат дека претераното консумирање слатка храна може да предизвика сериозни ментални нарушувања, меѓу кои...
Исхрана

Што дебелее повеќе – вино или слатки?

  Добро е познато дека алкохолот значително многу дебелее. Слатките, исто така! Но, по напорен ден и едното и другото често ни се најдобри пријатели. Во пар се обично многу лоша комбинација, но ако сакаме да се одлучиме за едно од овие две, добро е да се знае што е п...
ЗдравјеИсхрана

Мозокот е “виновен” што сакаме шеќери?

Желбата на мозокот за енергија (калории), а не за сладок вкус, е главното нешто кое доминира со нашата желба за шеќери (слатки), утврдиле истражувачите од Универзитетот Јејл. Слаткиот вкус и нутритивната вредност на слаткото (т.е. енергијата која ја содржи), се регистрира...
Исхрана

Слатките се како дрога

Долготрајното земање на шеќер влијае на зголемување на зависноста од него. Тоа значи дека со тек на време овие луѓе се приморани да внесуваат се повеќе шеќер за да постигнат ист степен на задоволство, односно за да одбегнат поблаг облик на депресија. Исто така, истражувачите...
Исхрана
Што има лошо во тоа да го ублажите гладот во доцните вечени часови? Изгледа безопасно, меѓутоа, доколку често ја вадите кутијата сладолед од замрзнувачот или грицкате чипс, имате проблем. Имено, овие калории не се согоруваат во текот на ноќта и доколку секоја вечер внесуват...
Исхрана