Таг: салата

Таг: салата

Салата од кељ, авокадо и круши

  Состојки:    1 главица салата марула 180 гр. свеж спанаќ 4 листови кељ 1 круша, 1/2 филџан суво грозје 1 филџан чери домати 1 главица кромид 4 помали пиперки 1 филџан истрошено фета сирење 1 авокадо 1/2 филџан пропржени бадеми...
Исхрана

Салата од црвен грав и квиноа

  Состојки:   170 гр. црвен грав од конзерва 280 мл. зеленчукова супа 1 главица виолетов кромид 3 лажици вински оцет 1 лимета 1 лажица сецкан магдонос сол и црн пипер 100 гр. квиноа 1 жолта пиперка 3 млади кромитчиња 2 лажици со...
Исхрана

Брокула и тофу салата

Состојки: 1 помала брокула 1 поголема краставица половина пакување чадено тофу сирење 2 лажици препржен сусам 2 лажици сусамово масло 2 лажици умебоши оцет или сок од половина лимон 1 лажица соја сос Подготовка: Цветовите од брокулата се вара...
Uncategorized

Салата од брокула, брусница и шипка

Состојки: 2 филџани варена брокула 1.5 лажица маслиново масло 1/3 филџан брусница 1/4 филџан шипка 1/2 сецкани јаболки 1/4 филџан сецкани јаболки Подготовка: Измешајте ги сите состојки во сад и послужете.  
Исхрана
При високи летни температури, тешката храна е паметно да ја замените со лесни освежувачки салати, а за оброкот да содржи доволно протеини, во продолжение предлагаме салата со тофу сирење за чија подготовка е потребно да издвоите време од само 5 минути. Тофу сирење: намирни...
Исхрана
Илјада острови е малку сладок, но многу популарен дресинг. Подгответе го дома без додавање на шеќер и прилагодете го според вашите желби. Потребни состојки: 200 g пилешки гради 10 g путер Зачини: сол, бибер, ѓумбир За дресингот: 10 g кисела павлака (12% масленост)...
Исхрана
Пилешката салата брзо се подготовува. Зеленчукот брзо ќе ве засити, а пилешкото месо ќе ви ги обезбеди потребните протеини за изградба на мускулна маса. Ова е високопротеинска салата со минимална содржина на јаглехидрати и речиси и да не содржи масти. Потребни состојки: ...
Исхрана

Салата со кус-кус и пилешко месо

Ова е одличен нискокалоричен оброк. Комбинацијата на протеини и јаглехидрати е идеална како оброк за после тренинг. Потребни состојки: 150 g пилешко филе 10 g маслиново масло 30 g кус-кус 150 g зеленчук (морков, целер, кромид, домати) 1/2 лимон или лимета Зачини (к...
ИсхранаРазно
Салатите се одличен извор на витамини, минерали и влакна. Содржат многу малку калории, па затоа можат да бидат присутни во сечија исхрана. Големиот избор на сезонски зеленчук и разни додатоци ви даваат многу идеи, па така салатите тешко можат да бидат еднолични и монотони. ...
Исхрана

Диета со маслинки

Ако сакате своето тело да го подмладите, да го подобрите своето здравје и притоа да ослабете и до четири килограми, можете да пробате со диетата со маслинки, која трае помеѓу три и пет дена. Должината се остава на вас да ја одредите. Веруваме дека на повеќето од нас ни е по...
Исхрана

Галерија