Таг: природни маски за лице

Таг: природни маски за лице

Митисерите настануваат како последица од претерано лачење себум на лојните жлезди во комбинација со бактерии, прашина и останати нечистотии. Најчесто се наоѓаат на носот, брадата и челото, но може да се појават и на останатите делови од телото, за кои е карактеристично засил...
ЗдравјеРазно

Копривата во домашната козметика

Ова растение вреди да се користи. Многу е хранлива и вкусна, па јадењата подготвени од нејзините зелени листови се вистински деликатеси. Таа е многу лековита, па нејзините лекови помагаат кај бројни потешкотии со здравјето.   Копривата е неоспорна козметичка ѕвезд...
ЗдравјеРазно

Маска од морков за совршена коса и кожа

  Зеленчукот е секогаш добар за нега на кожата и косата, одвнатре и однадвор. Меѓу нив предничат морковите. Со многу едноставни маски можете да се ослободите од акните, да ја подобрите кожата и да и го вратите здравиот изглед на косата.   Морковот е полн с...
Здравје
  Маската и пилингот од мелено кафе многу брзо ќе ја освежи и затегне зрелата и уморна кожа и ќе и ја поттикне циркулацијата. А многу лесно се подготвува. Кафето изобилува со антиоксиданси, а кофеинот поттикнува брзо лачење на токсините и течностите од телото, поради...
Здравје
За никого не е тајна дека најпроблематичното место на лицето за појава на брчки е делот околу очите. Дури и во младоста можеме да видиме како тука се создаваат брчки од мимики, кои со тек на време стануваат се подлабоки. Овие брчки ги издаваат годините. Поради тоа кожата око...
ЗдравјеРазно

5 најдобри маски за лице од квасец

Маската од квасец е во состојба да ја трансформира кожата на лицето на чудесен начин. Можеме заслужено да ја наречеме подмладувачка, а се благодарение на високата содржина на витамините Ц, Б и ПП во квасецот.   Овие витамини, во комбинација со останатите супстанци...
ЗдравјеРазно

Најдобри природни маски од квасец

Маската од квасец може да ја трансформира кожата на лицето на чудесен начин. Со сигурност можеме да ја наречеме подмладувачка, а сето тоа благодарение на високата содржина на витамините Ц, Б и ПП во него. Овие витамини, во комбинација со други супстанции (аминокиселини, ензи...
ЗдравјеРазно

Маска која ги “брише” годините

Додека на пазарот постојат голем број козметички производи наменети за спречување на стареењето, се повеќе дами се заговорници на природните препарати, кои се подготвуваат во удобноста на домот. Така, сега во светот на убавината една се има издвоено како многу ефикасна, а во...
ЗдравјеРазно
Лицето е одраз на убавина, внатрешно задоволство. Ако подобро се загледаме во своето или во нечие лице можеме да ги откриеме дури и неговите начин на живот, исхранаи внатрешна (не)рамнотежа на тој човек. Пубертетот и растењето е многу чувствителен период: на оваа возраст дец...
ЗдравјеРазно
Маската од квасец е во состојба да ја трансформира кожата на лицето на чудесен начин. Заслужено можеме да ја наречеме подмладувачка, а се благодарение на високата содржина на витамините Ц, Б и ПП во квасецот. Овие витамини, во комбинација со останатите супстанции (аминокисел...
ЗдравјеРазно

Галерија