Таг: природни лекови

Таг: природни лекови

  Копарот (лат. Anethum graveolens) е едногодишно растение попознато уште под името и како анита, дил или миродија. Прататковина му е Азија, но благодарение на посебниот вкус и лековитоста се проширил низ цела Европа. Неговото име се споменува уште и во египетските с...
Исхрана

Домашна маска за меки стапала

  Никој не сака да си ги покаже притоа стапалата несредени, со сува и задебелена кожа на нив. Затоа бидете свој мајстор и средете си ги стапалата со состојки од домашната кујна. Овој рецепт е многу поволен и едноставен, а се што е потребно за негова подготовка се: ...
Uncategorized
  Куркумата од дамнина важи за природен антибиотик, а бројни студии покажуваат дека нејзината состојка куркумин има антиоксидативно, противвоспалително, антивирусно и антибактериско дејство. Се покажало дека ги ублажува симптомите на деменција и Алцхајмерова болест, ...
ЗдравјеИсхрана
Чајот од семе од магдонос ги опушта мускулите во целото тело и олеснува проблеми со главоболки, астма, грчеви во стомакот и иритација на мочниот меур. Тој ја поттикнува работата на крвотокот и делува добро врз нервниот систем, смирувајќи ја нервозата.   Во коренот...
Исхрана

Лек за болни и проширени вени

  Проширените или варикозни вени се најчестото венско заболување, а се смета дека секоја петта личност боледува од нарушување на венската циркулација. Притоа почесто се погодени жените од мажите, а бројот на болните се зголемува со возраста. Проблемите со проширените...
ЗдравјеРазно

Бела врба за артритис

  Во традиционалната медицина најчесто се употребува кората од бела врба, и тоа како лек против болки и зголемена телесна температура. Иако белата врба е многу побезбедба од "аспиринот", нејзината долготрајна употреба не е препорачлива, бидејќи константната акумулаци...
ЗдравјеРазно
  Најчесто ја фрламе кората од лимон, но стручњаците тврдат дека посотјат барем десет причини поради кои таа би требала да биде застапена во исхраната. Имено, витамините А и Ц, калциумот, калиумот и влакната во кората од лимонот ја помагаат работата на срцето, мускул...
Исхрана

Сите благодети од бозелот

  Бозелот со векови им гарантирал здравје на сите оние кои го употребувале во домаќинството, било како чај, сируп или на некој друг начин. За неговата лековитост пишувал и познатиот Кнеип, германски народен доктор.   Бозелот како лек - рецепти а сируп и чај ...
Исхрана

Чистење на цревата по природен пат

  Поради денешниот начин на исхрана, на која премногу и недостасуваат хранливи материи, кај луѓето има се повеќе гастроинтестинални проблеми. Голем број од нив не посветуваат речиси никакво внимание на здравјето на дигестивниот систем и на исхраната. Консумирањето зд...
Здравје

Вистинска храна за сите болести

  Начинот на исхрана и изборот на намирници се менувале низ вековите и се уште се менуваат. Се чини дека добро познатата ,,пирамида на правилна исхрана,, на сите нам во денешно време ни е малку подзаборавена. Наместо неа, денес се повеќе се зборува за препораките баз...
Исхрана

Галерија