Таг: пилинг

Таг: пилинг

Убијте го целулитот по природен пат

Целулитот се јавува кога имаме премногу масно ткиво и недоволно мускули. Со оглед на тоа што овој проблем не изгледа естетски убаво, треба да се ослободиме од него со помош на соодветна исхрана, масажи, пилинзи и добро испланирана програма на вежби. Обидете се со некој од сл...
ЗдравјеРазно
  Маската и пилингот од мелено кафе многу брзо ќе ја освежи и затегне зрелата и уморна кожа и ќе и ја поттикне циркулацијата. А многу лесно се подготвува. Кафето изобилува со антиоксиданси, а кофеинот поттикнува брзо лачење на токсините и течностите од телото, поради...
Здравје

Важни правила за чистење на лицето

Јасно ви е колку е важно редовното чистење на лицето, но постои голем веројатност тоа да го правите неправилно. Еве некои највообичаени грешки при вашата рутина за нега на лицето. Постојат многу нешта поврзани со чистењето и миењето на лицето одошто си мислите. Докторката Ма...
ЗдравјеРазно
Тајната на пронаоѓање на вистинскиот пилинг лежи во пронаоѓањето на текстурата која одговара на вашиот тип на кожа. Ако пилингот е премногу нежен, голема е можноста да не бидете задоволни од добиените резултати, а во случај тој да е со премногу груба текстура, ќе завршите со...
ЗдравјеРазно
1. Консумирате премногу слатко, солено или кафе? Ако ниту редовниот пилинг, маските и чистењето не помагаат, а кожата и понатаму е полна со акни и митесери, причината можеби се крие во неправилната исхрана. Претераното консумирање шеќер, алкохол, сол и кофеин најпрво се гле...
Здравје
Целулитот денес е вообичаена појава, го имаат дури и најслабите манекенки и познатите личности. Меѓутоа, не значи дека не треба да се борите против него. Многу експерти велат дека е неможно да го отстраниме во потполност (станува збор за тврдокорниот целулит), но дека со по...
ЗдравјеРазно