Таг: овес

Таг: овес

Колач со овесни снегулки и јаболки

Состојки:   2 филџани овесни снегулки 3 јаболки (или 4, по желба) 1 филџан млеко од бадеми 1/4 филџан вода 1 лажичка есктракт од ванила  1/2 лажичка цимет  1 лажица прашок за печиво 1/4 филџан путер од кикиритки прстофат сол агава сируп ...
Uncategorized

Мафини од овес

Состојки:   8 шолји вода 2 шолји овесни снегулки 7 лажички јаворов сируп 2 ипол лажички цимет ¼ лажичка хималајска сол   Подготовка:   Ставете ја водата во тенџере, посолете и загрејте ја до вриење. Ставете ги овесните снегулки во неа...
Исхрана

Овес – многу повеќе од цело зрно

Консумирањето на житарки од цело зрно го намалува ризикот од развој на хронични, срцеви и шеќерни болести. Срцевите болести се најчеста причина за смртност во повеќето развиени земји, а зголемените вредности на холестерол во крвта е водечки фактор на ризик. Секое намалување ...
Исхрана
Веројатно во супермаркетите сте ги забележале долгите полици полни со различни снегулки и други житарки кои носат исто име во продавниците, и тоа обично ќе ги најдете под името здрава храна. Тука ќе мора малку да ве разочараме и д ви кажеме дека сè она што го гледате не би с...
Исхрана
ВидеоИсхрана
Овесни снегулки- врвен појадок За оваа кралски појадок потребни ви се следниве состојки: 250 ml млеко 2 лажици мед 5 лажици овесни снегулки малку малини 1 банана. Начин на подготовка: Загрејте го млекото, постојано мешајќи го. Кога ќе зоврие, намалете го огнот и до...
Исхрана
Веројатно во супермаркетите сте ги забележале долгите полици полни со различни снегулки и други житарки кои носат исто име во продавниците, и тоа обично ќе ги најдете под името здрава храна. Тука ќе мора малку да ве разочараме и д ви кажеме дека сè она што го гледате не би ...
Исхрана
  Потреби состојки: 110 грама урда 1 банана 150 грама Јогурт 1 лажичка путер од кикирики 1 лажичка трици Начин на подготовка: Измешајте ги сите состојќи додека не добиете густа смеса.
ВидеоИсхрана