Таг: нездрава храна

Таг: нездрава храна

Шеќерот поттикнува нездрава исхрана

Шеќерот кој се содржи во одредена храна, а не мастите од храната - се главата причина зошто луѓето ги привлекуваат нездравите слатки, велат резултатите од најновата студија. Истражувачите ја следеле активноста на мозокот кај повеќе од 100 тинејџери додека пиеле два вида т...
ЗдравјеИсхрана

9 намирници со кои предвреме ќе остарите

  Се што јадете и пиете делува на кожата - во позитивна или во негативна смисла. Исхраната подеднакво е важна за нега на кожата како и разните anti-age креми и тоници. Брчките, сувоста, недостигот на еластичност и дамките се природа последица од стареењето, а негувањ...
Исхрана
Розовата хималајска сол се добива од камени кристали на сол кои се ископуваат од рудници за сол наоколу Хималаите, особено често во Пакистан. Својата розова боја ја должи на присуството на минералите во неа, меѓу кои се магнезиумот, калциумот и калиумот. Луѓето тврдат дека о...
ЗдравјеИсхрана
Оброците кои можат да се купат на секој чекор или пак оние кои брзо можат да се приготват, им се особено примамливи на оние кои имаат брз стил на живот. Предноста е секако, заштедата на време при подготовката, исклучително е слатка и заразна ваквата храна, а згора на сето то...
Исхрана
Оброците кои можат да се купат на секој чекор или пак оние кои брзо можат да се приготват, им се особено примамливи на оние кои имаат брз стил на живот. Предноста е секако, заштедата на време при подготовката, исклучително е слатка и заразна ваквата храна, а згора на сето ...
Исхрана

(Видео)Што всушност има во кока кола?

И покрај тоа што има многу  статии за штетното влијание за кока кола, таа сепак е еден од најконзумираните пијалоци во светот. Ова е еден интересен експеримент кој покажува што всушност внесуваме во организмот кога пиеме кока кола. Рака на срце, сепак има разлика помеѓ...
ВидеоЗдравје
Од полиците во супермаркетите не привлекува изобиство од храна. Но, според мислењето на странските и домашните нутриционисти, некои намирници мора да се одбегнуваат, ако сакате да живеете подолго и поздраво, бидејќи тие содржат токсини кои се штетни врз организмот. Речиси да...
Исхрана