Таг: недостаток на витамини

Таг: недостаток на витамини

Причина за недостиг на одредени витамини може да биде нездравата исхрана или исхраната на која и недостигаат некои состојки. Најчесто јадеме премалку овошје и зеленчук. Според симптомите може да се одреди витаминот кој недостасува ВИТАМИН А Знаци за недостиг: груба, сува, ...
Здравје
Витамините и минералите кои ги внесуваме со храната се могу важни за правилно функционирање на организмот, бидејќи учествува во сите биохемиски процеси. Забрзаното темпо и модерниот начин на живот честопати не остава доволно време за правилна исхрана, што доведува до замор, ...
ЗдравјеРазно
Ако поради утврдениот недостиг одлучите да земате додатоци во исхраната, водете сметка да не ја надминете препорачаната дневна доза на витамини. Треба да внимавате и како и каде ги земате витаминските препарати и разни додатоци во исхраната. Витамин Ц Склоност кон инфекц...
ЗдравјеИсхрана
Лицето открива многу за здравјето, од прехранбените навики до животниот стил Испиено лице Иако вежбањето е добро за организмот, претерувањето му штети. Лицето губи кислород, јагодиците се вдлабнуваат, а мускулите на лицето полека слабеат. Токму затоа се препорачува ком...
ЗдравјеИсхрана

Кои витамини не ги внесуваме доволно?

Истражувањата покажале дека голем број луѓе не внесуваат адекватна количина на витамини. Без разлика дали ви е исхраната разновидна и избалансирана, постои голема веројатност дека не внесувате доволна количина од одредени витамини. Витамин Б6 Овој витамин му помага на те...
Исхрана