Таг: нега на кожа

Таг: нега на кожа

  Ако храната ви изобилува со шеќери и рафинирани јагленохидрати кои во телото брзо се претвораат во шеќери, кожата непрекинато ќе се бори за да остане млада. Проблемот е во тоа што шеќерите предизвикуваат процес на гликолизација: молекулите на шеќерот се врзуваат за...
Исхрана
  Овошјето, растенијата и семињата се природни извори на есенцијални масти кои содржат минерали, витамини и други витални супстанции потребни за човековото тело. Едно од нив е и авокадото, за чија ефикасност се пишува уште во списите на древните цивилизации. Неговата...
ЗдравјеРазно
  Стриите обично се појавуваат како паралелни линии или линии на површината на кожата. Овие линии воглавно се долги и тенки и по боја и текстура се разликуваат од нормалната кожа. Дали ќе ги добиете зависи од типот на кожата која ја имате. Колагенот е протеин во кожа...
Здравје
Митисерите настануваат како последица од претерано лачење себум на лојните жлезди во комбинација со бактерии, прашина и останати нечистотии. Најчесто се наоѓаат на носот, брадата и челото, но може да се појават и на останатите делови од телото, за кои е карактеристично засил...
ЗдравјеРазно
  Мака (лат. Lepidium meyenii), е корен кој припаѓа на семејството на ротквиците и најчесто е достапен во облик на прав. Се одгледува во планините на Перу, па уште е познат и како ,,перуански гинсенг,,. Предностите на мака се ценат одамна, а неодамна е популаризиран ...
ЗдравјеРазно

Не се сите стрии исти

Стриите обично настануваат како последица од бременост или таложење на килограмите, а најчесто се јавуваат на бутовите, стомакот, градите, задникот и рацете. Промената на телесната тежина, бодибилдингот, последици од хормонско нерамнотежа... сето тоа создава процепи на дерма...
Здравје

И порите пречат како брчките

  Проширените пори не се медицински проблем, но често можат да бидат непривлечни. За среќа, постојат докажани стратегии за намалување или нивно прекривање.   Порите се всушност места на кои каналите на лојните жлезди излегуваат на површината. При засилена ...
Здравје

Нега на кожата околу очите

  Постои изрека која вели дека очите се огледало на душата и навистина првото нешто кое го забележуваме кај луѓето се токму нејзините или неговите очи. Тие можат да ни откријат многу, вклучувајќи ја и староста на личноста. Трагите на стареење се највидливи токму на н...
ЗдравјеРазно

Маска од морков за совршена коса и кожа

  Зеленчукот е секогаш добар за нега на кожата и косата, одвнатре и однадвор. Меѓу нив предничат морковите. Со многу едноставни маски можете да се ослободите од акните, да ја подобрите кожата и да и го вратите здравиот изглед на косата.   Морковот е полн с...
Здравје
  Маската и пилингот од мелено кафе многу брзо ќе ја освежи и затегне зрелата и уморна кожа и ќе и ја поттикне циркулацијата. А многу лесно се подготвува. Кафето изобилува со антиоксиданси, а кофеинот поттикнува брзо лачење на токсините и течностите од телото, поради...
Здравје

Галерија