Таг: намирници

Таг: намирници

Точно е дека ручекот мора да биде обилен и да содржи намирници од различни категории, но појадокот е тој со кој го започнуваме денот и храната не смее да го расипе. Тој ни дава енергија во текот на денот за да можеме да ги извршуваме секојдневните обврски. Затоа, обратете вн...
ЗдравјеИсхрана

6 намирници кои го јакнат имунитетот

Истражувањата имаат покажано дека одредена храна повеќе му користи на човечкиот организам. А овие шест намирници ви помагаат да го зајакнете организмот и подобрите имунитетот.   Јогурт   Редовното консумирање добри бактерии кои се наоѓаат во јогуртот делува...
ЗдравјеИсхрана
Брзиот начин на живот доведе до тоа повеќето од нас наутро, без размислување, да свратиме на пјадок во некоја пекарница, или само ,,од нога,, да испиеме по едно кафе, јогурт или свеж сок. За жал, ниту една од овие опции нема полезно дејство врз нашиот организам. Порталот "Br...
Исхрана
  Намирници за кои телото троши повеќе калории за да ги свари, отколку што тие самите имаат се одлична помош во намалувањето на калориите! Домат Еден домат со средна големина содржи околу 22 калории, а телото пак за неговото варење троши околу 60 калории. Содржи пр...
Исхрана

Што никако не смее да се меша

Сигурно ќе се изненадите дека не е препорачливо да се мешаат домати и краставици, бидејќи овие зеленчуци немаат исто време на варење. Имено, кога се земаат во исто време, постои голема можност да дојде до нивна ферментација во желудникот, што подоцна може да го отруе желудни...
Исхрана

7 намирници за здраво срце

Здравата исхрана и вежбите за тело се важни ако сакаме да имаме долг живот и здраво срце. Стручњаците предлагаат седум намирници кои треба да се консумираат за да се зачува здраво срцето и да се подобри имунитетот. Еве кои се тие. Интегрални житарки Ако го замениме белио...
ЗдравјеИсхрана

7 намирници кои кријат глутен во себе

Зачестени грчеви во стомакот, но и симпоми како слабост, губење килограми и алергии укажуваат на интолеранција на глутен, протеинот кој се наоѓа во пченицата, јачменот и ржта. И, додека голем број луѓе сметаат дека производите од споменатите житарки се единствените кои содрж...
Исхрана

Намирници за поздрав организам

  Здравата исхрана не би требало да биде комплицирана. За да се олсени сето тоа, погледнете во продолжение кои намирници ќе ни го подобрат здравјето. Соред советите на нутриционистите, ова се најздравите намирници со кои треба да го збогатиме своето мени , а со нив ...
ЗдравјеИсхрана
Кога сме гладни, умееме понекогаш да посегнеме по храна која и не е најдобриот избор, бидејќи одредени намирници не е добро да се консумираат на празен желудник. Ова се десетте намирници кои се забранети да се консумираат на празен желудник: 1. Пецива од крцкаво и лисн...
Исхрана

Намирници за секој дел од телото

Колку е храната битна за здравјето и силата на телото, одамна е веќе познато, но треба да се знае дека за секој дел од телото постои точно одредена намирница која е најпогодна. Зеленчукот, јаткастите плодови и рибата треба да бидат на нашето мени што почесто поради своите ис...
Исхрана

Галерија