Таг: намалување на апетит

Таг: намалување на апетит

Бојата на чинијата влијае врз апетитот?

Рестораните за брза храна и готвачите знаат дека бројни фактори влијаат на нашиот апетит. На пример, силните бои, како што се жолтата и црвената, во комбинација со силно осветлување ќе ве наведе да порачате повеќе и да јадете побрзо. Спротивно на тоа, со придушено светло и н...
ИсхранаРазно
Вештачкиот засладувач сукралоза се продава под бренд со име Спленда и е состојка на многу диетални прехранбени производи. Добра вест за оние кои се на диета е дека една студија установила дека овој вештачки засладувач го намалува консумирањето на храна. Овие резултати се во ...
Исхрана
Порано се сметаше дека најефикасни методи за топење на вишокот килограми се традиционалните, постојани кардио вежби, како што се трчањето, одењето, велосипедизмот и пливањето. Но, денес, со се поголемиот број на луѓе кои применуваат високоинтензивни интервални тренинзи, се п...
Боди-фит

12 намирници кои го убиваат апетитот

За разлика од вештачките супстанции, природните намирници кои не заситуваат немаат последици. Напротив, тие ги обезбедуваат потребните витамини, минерали и други хранливи материи. Ако страдате од чести ,,напади,, на глад, само вклучете го во својата дневна исхрана некои од о...
Исхрана

Како да го намалите апетитот?

   
ВидеоИсхрана