Таг: морков

Таг: морков

Веган торта од моркови и портокали

Состојки:   Бисквит:   2 филџани брашно еден ипол филџан рендани моркови 2 лажички цимет 1 портокал 7 лажици шеќер половина филџан масло прашок за печиво грст ореви   Прелив:   2 лажици какао малку масло...
Исхрана

Маска од морков за совршена коса и кожа

  Зеленчукот е секогаш добар за нега на кожата и косата, одвнатре и однадвор. Меѓу нив предничат морковите. Со многу едноставни маски можете да се ослободите од акните, да ја подобрите кожата и да и го вратите здравиот изглед на косата.   Морковот е полн с...
Здравје

Веган торта од моркови и портокали

Состојки: За тесто 2 филџани брашно 1,5 филџани рендани моркови 1 портокал 7 лажици шеќер половина филџан масло 1 прашак за печиво грст мелени ореви (или било кое јаткасто овошје) За прелив 2 лажици какао малку масло малку млеко од соја ...
Исхрана

Плескавици од моркови

Состојки: 10 сварени и изблендирани моркови 2 поголеми јајца 60 гр. брашно 2 лажици пире компир половина лажичка прашок за печиво прстофат мускатно оревче 125 гр. рендан пармезан малку свеж магдонос, ситно исецкан сол и црн пипер маслиново ма...
Исхрана

Јадете моркови секој ден

Морковот спаѓа во десетте најздрави зеленчуци во светот. Тој е зеленчук богат со бета-каротен, а покрај за вид е одлиен и за детоксификација на организмот, поради тоа што содржи големи количини влакна и витамин А. Портокаловата боја на морковот доаѓа од каротенот, кој во нит...
Исхрана
Морковот не е само вкусен додаток на вашите омилени јадења, туку е и многу лековит зеленчук. Ако сеуште не сте сигурни дали во оброкот да додадете и морков, ви претставуваме неколку повеќе од добри причини зошто би требало да го сторите тоа. Покрај тоа што е здрав, морко...
Исхрана