Таг: минерали

Таг: минерали

Внимателно со суплементите

  Стравувајќи од пад на имунитетот, грипови, кивавици и респираторни инфекции, луѓето посегнуваат по витамини и минерали без консултирање со доктор или фармацевт. Дозите си ги одредуваат своеволно, проценувајќи сами што му недостасува на нивниот организам.  Тие треба...
ЗдравјеСуплементи
  Ако ги имате овие проблеми, можно е да страдате од недостаток на селен и затоа треба да внесувате повеќе храна која е богата со овој минерал. Селенот е неопходен за правилно функционирање на организмот и заштита од болести. Еве како да откриете дали ви недостасува ...
ЗдравјеИсхрана
  Цинкот е потребен за оддржување на имунолошкиот систем, градење на протеините, придвижување на ензимите и создавање на ДНК. Исто така, важен е и за нормален раст, развој и за полово созревање како и за оддржување на сетилата за мирис и вкус. Неговиот недостаток мож...
ЗдравјеРазно
  Концентрацијата на калиум во крвта која е помала од 3,8 mEq на литар крв се смета за ниско ниво. Оваа состојба се нарекува хипокалемија, а може да настане и поради абнормално губење на калиумот во клетките. Во поретки случаи, ниското ниво на калиумот во крвта е пре...
Здравје

Дали ви недостасува магнезиум?

Магнезиумот помага за подобро да спиете, да го намалите ризикот од егземи, инфаркт и срцев удар, а неговиот недостаток може да биде кобен за организмот. Неговиот недостаток се покажува во вид на замор, грчење на мускулите, анкциозост, несоница и депресија. Намирници кои се б...
ЗдравјеИсхрана

Горка сол – чудотворен минерал

Магнезиум сулфатот, односно горката сол, има неверојатно лековито дејство за кожата, помага кај болки во мускулите и тегоби во стомакот. Тешко е да се поверува дека обичен минерал може толку многу. Хидратизираниот магнезиум сулфат, познат и како епсомит (епсом соли), популар...
ЗдравјеИсхрана

Бананата како лек

Бананата е тропско (јужно овошје), но достапно е за исхрана во целиот свет, во речиси секое доба. За хранливите и лековити својства на бананата воглавно многу се знае, во еве уште неколку корисни податоци за неа. Бананите се високи, воглавно едногодишни, растенија. Интере...
ЗдравјеИсхрана

Не запоставувајте ги мешунките

  Мешунките добиваат на значење, и тоа не само кај вегетаријанците. Тие се богати со хранливи материи и се со достапни цени. Се вбројуваат во храна со ниска содржина на масти и меѓу важните извори на протеини, влакна, витамини Б и минерали. Покрај видот на мешунките,...
Исхрана
Бавен метаболизам, нагло губење на килограмите и хроничен замор, се само некои од симптомите од недостаток на јод. Во продолжение погледнете какви се здравствени проблеми предизвикува и кои се намирници го содржат. Секоја година се раѓаат по 41 милион деца во земјите во раз...
ЗдравјеИсхрана

Опасноста од недостиг на магнезиум

Името на магнезиумот потекнува од грчкиот збор манганесе, кој значи магија. А, според Државниот Универзитете од Орегон, во целост си го има заслужено своето име. Магнезиумот е минерал со антиоксидативно својства, а на организмот му е потребен за развој и оддржување на коскит...
ЗдравјеИсхрана

Галерија