Таг: мед

Таг: мед

Предностите на медот

За да имате добро здравје, расположение и елан, да можете да ги одбегнете настинките и грипот, да доживеете среќна длабока старост, треба секој ден да го честите организмот со по една лажица мед, и тоа на празен стомак. На најмладите треба да им се дава по половина лажица, с...
Исхрана

Чудесен напиток

  Напитокот од вода, лимон и мед има чудесни предности по здравјето на целокупниот организам. Ги ублажува симптомите на настинка и грип, го регулира апетитот, го зголемува нивото на енергија и ја поттикнува работата на дигестивниот систем.   Во еден филџан...
ЗдравјеИсхрана

Печена тиква со мед и фета сирење

  Состојки: 600 гр. тиква 3 супени лажици маслиново масло 2 супени лажици сусам 3 супени лажици мед 1 супена лажица балзамико оцет 100 гр. истрошено фета сирење 1/2 лажичка лута буковка сол и црн пипер   Подготовка: Загрејте ја рерна...
ИсхранаРазно

13 видови мед и нивната лековитост

Иако најчесто служи како засладувач на чај, тој е исклучително корисен лек за локална и орална употреба и во истовреме ефикасно козметичко средство. Постојат многу видови мед мед, а секој од нив - лековит. Секој мед е биокатализатор и е добар за варењето. Секако, ова важи са...
Исхрана
Општо познато е дека медот е една од најздравите намирници во светот. Се вели дека здравјето доаѓа од стомакот, па секојдневното консумирање мед е најдобриот начин за во целост да ги искористите сите негови добри страни. На медот посебно може да му се радуваат оние кои имаат...
ЗдравјеРазно

Меден потаж од тиква

Состојки: 2 лажици мед 30 гр. путер 2 помали главици црвен кромид 500 гр. исчистена тиква 1 л пилешка бистра супа 300 гр. компир 1 лажица црвен пипер 200 мл. павлака за готвење (за послужување) сол и црн пипер Подготовка: Путерот растопете ...
Исхрана

Мед кој лекува повеќе од 100 болести

Манука медот е познат по своите исклучителни антибактериски својство по тоа што е отпорен на растворање, светлина и топлина. Една истражувачка група од Нов Зеланд, од Универзитетот Ваикато, открила во 1981 година дека манука медот е стабилен, моќен и дека поседува единствени...
Здравје

Мед и цимет-лек за се

Комбинацијата на мед и цимет со векови е користена како лек за сите болести.Во минатото се верувало дека оваа комбинација може да го им го поврати видот на слепите,па дури и да ги врати во живот починатите. Источните народи го сметаат најблаготворен дар на природата и го ...
Исхрана

Зошто треба да јадете мед?

Mедот е еден од најстарите природни засладувачи кои луѓето ги консумираат уште од најдамнешни времиња, и тоа не само поради добриот вкус, туку и заради многуте други здравствени придобивки на овој природен нектар. Мед от, всушност, може многу да му понуди на човештвото – од...
Исхрана