Таг: мафини

Таг: мафини

Мафини од овес

Состојки:   8 шолји вода 2 шолји овесни снегулки 7 лажички јаворов сируп 2 ипол лажички цимет ¼ лажичка хималајска сол   Подготовка:   Ставете ја водата во тенџере, посолете и загрејте ја до вриење. Ставете ги овесните снегулки во неа...
Исхрана
  Масните наслаги на стомакот се најдобар показател за тоа дека вашето здравје е во опасност. Ако сте жена, обемот на половината не би требало да биде поголем од 90 сентиметри, а ако сте маж 101,5 сентиметри. Ако ги преминете овие вредности, ова се намирниците што тр...
Исхрана
Во прилог следат три различни рецепти за подготовка на мафини, со високо количество на протеини и за нивната подготовка се потребни околу 15-тина минути. Мафини со крем од посно сирење и шумско овошје Станува збор за нискомаслена комбинација, при што односот на протеин...
Исхрана

Вкусни мафини од кокос

Вкусни мафини богати со влакна, многу нискокалорични (проверете ги нутритивните вредности) Состојки (12 мали мафини): 100 g - 3/4 шоља кокосово брашно (100%) 1/4 лажичка прашок за пециво 7 белки од јајца- 1 шолја белки 1 јајце 200 g (до 250 g) - 1 шолја вода, исто така...
Исхрана

Mафини со јогурт и whey протеини

За 6 мафини (еден оброк), потребни ви се следниве состојки: - 2 белки од јајца -20 g whey protein совкус на чоколадо или ванила (во случај на ванила додадете околу 5 g какао во прав) -  70 g јогурт со 0,5% масленост - 10 g бадеми, ситно сецкани - малку цимет Начин на по...
Исхрана