Таг: масти

Таг: масти

Едно нешто се чини дека преовладува во здравствената и фитнес индустријата, а тоа е претпоставката дека јагленхидратите секогаш мора да бидат строго ограничени кога сте на диета за губење на масти. Реалноста е дека, вие всушност може да ги уништите несаканите масти додека во...
Боди-фит
  Од порано е познато дека исхраната богата со заситени масти придонесува за опасноста од развој на срцеви заболувања, но неодамнешнот истражување на американските научници покажало дека само еден таков оброк може долгорочно да влијае негативно врз здравјето. Имено, ...
Исхрана

Исхраната без масти е опасно по здравје

  Диетата без маснотии го зголемува ризикот од рана смрт, покажала најновата студија. Огромното истражување извршено над 135.000 возрасни, во 18 земји, укажува дека оние луѓе кои не јадат путер, сирење и месо живејат покусо. Имено, најчеста замена во нивното мени се ...
ЗдравјеИсхрана
Исхраната со ниско ниво на масти може да го зголеми ризикот од предвремена смрт, покажало едно истражување спроведено над 135.000 испитаници од 18 земји. Тие биле поделени во категории според тоа колку енергија добивале од кој вид на намирници (јагленохидрати, протеини или р...
Исхрана

Кокосовото масло е штетно??

American Heart Association вели, во најновиот објавен извештај, дека кокосовото масло не е добро за здравјето на срцето. Тоа содржи разни заситени масти, дури за шест пати повеќе од маслиновото масло. Заситените масти се сметаат за нездрави поради тоа што можат да го зголема...
Исхрана

Правата вистина за свинската маст

Свинската маст е неправедно запоставена и дури оцрнета како намирница, која и покрај некогашните верувања е добра за нашето здравје. Таа содржи здрави масни киселини кои се добри за срцето и кои не влијаат врз телесната тежина многу повеќе од што делува маслиновото масло. Со...
ЗдравјеИсхрана

Лоши намирници маскирани во добри

Прехранбената индустрија има сериозно влијание врз плановите за останување витки. Добриот маркетинг може да не натера да поверуваме дека одредена храна е без масти и како таква дека е здрава за нас, но во повеќето случаи на тој начин компаниите само се обидуваат да остварат ...
Исхрана

Што се тоа транс масти?

Мастите се неизоставен дел од правилната исхрана и од големо значење се за зачувување на здравјето. Не треба воопшто да се исклучат од исхраната. Притоа е важно да се разликуваат ,,добри,, од ,,лоши,, масти. Во групата на ,,лоши,, спаѓаат мастите богати со транс-масни кисели...
ЗдравјеИсхрана

Што да јадам секој ден?

Често ме прашуваат која е најдобрата диета, што да се јаде низ текот на целиот ден и нема едноставен одговор.   За да го добиете конкретниот одговор дознајте во следното видео. Ви се допадна видеото и сакате повеќе? Like,share and subscribe. Нашиот фб сајт....
ВидеоИсхрана

Што се калории и макронутриенти?

Дознајте во ова кратко видео што се калории и макронутриенти и како тоа може да ве доведе да направите подобар избор на храната, читање на хранливите таблици на секоја храна и пазење од скриените работи како транс масти, шеќери и сл.Не заборавајте да го споделите видеото,лај...
ВидеоИсхрана

Галерија