Таг: лосос

Таг: лосос

Може ли лососот да спречи мозочен удар?

Двапати лосос на трпезата неделно може да ви го заштити телото од мозочен удар. Од тука научниците препорачуваат да се консумираат барем две порции масна риба - како што е лососот, пастрмката или скушата, со цел да се намали ризикот од мозочен удар. Сепак, суплементите со ри...
ЗдравјеИсхрана
Лососот е една од најздравите и најпопуларни риби во светот. Има одлично влијание врз здравјето на целиот организам. Многу добар извор е на протеини, витаминот Б12 и селен. И е еден од најдобрите извори на омега-3 масните киселини, кои го намалуваат ризикот од настанок на ка...
ЗдравјеИсхрана
Интегрални тестенини со лосос, спанаќ и домати   Овој рецепт не само затоа што има одличен вкус, туку исто така и многу брзо се подготвува. Димениот лосос неверојатно добро оди во комбинација со тестенини, а спанаќот не дава само одличен визуелен ефект, туку и ја поп...
Исхрана
Најверојатно и вие голем дел од времето со другите разговарате за начинот на исхрана. Па така, сигурно често се среќавате со луѓе кои никогаш не ни помислиле на одредени намирници кои би требало да бидат составен дел од секојдневното мени. Една од овие често заборавени на...
Исхрана