Таг: лимон

Таг: лимон

  Најчесто ја фрламе кората од лимон, но стручњаците тврдат дека посотјат барем десет причини поради кои таа би требала да биде застапена во исхраната. Имено, витамините А и Ц, калциумот, калиумот и влакната во кората од лимонот ја помагаат работата на срцето, мускул...
Исхрана

Чудесен напиток

  Напитокот од вода, лимон и мед има чудесни предности по здравјето на целокупниот организам. Ги ублажува симптомите на настинка и грип, го регулира апетитот, го зголемува нивото на енергија и ја поттикнува работата на дигестивниот систем.   Во еден филџан...
ЗдравјеИсхрана

Лимонот како чистач

Лимонот е богат со витамин Ц, кој во малку помала количина се наоѓа и во портокалите. Но, од диетална и тераписка гледна точка, неговите најинтересни компоненти се т.н. фитохемикалии. Тој содржи органски киселини (6-8%), меѓу кои спаѓа и лимонската киселина, која е најмногу ...
ЗдравјеИсхрана

Вегански лимон колач

  Подлога: 1 и 3/4 чаши бисквит со зачини умбир, цимет) - претходно сомелен 2  лажици кафеав шеќер 4 лажици масло од репка (сите состојки добро се замесуваат со раце)   Фил: 1/2 чаша цели непржени индиски ореви, кои претходно се киснати во в...
Исхрана
Лимонадата е еден од омилените летни напитоци. Покрај тоа што освежува и ја гаси жедта, таа дава низа здравствени полезности. Во лимонот се наоѓа богата ризница од витамини А, Ц, Б1, Б6, калиум, пектин, калциум, фосфор, манган... Еве кои се здравствени тегоби може да ги убла...
ЗдравјеИсхрана
Факт е дека човекот не е само физичко суштество. Нашето тело се состои од повеќе нивоа - психичко, емоционално и духовно, кои исто така делуваат взр нашето здравје. Многу добро знаеме како нашата психичка состојба може да влијае врз нашето физичко тело. На пример, кога сме с...
ЗдравјеИсхрана
Лукот и лимонот се сметаат за одлични средства за чистење на крвните садови, намалување на нивото на холестерол, зајакнување на зидовите на крвните садови и намалување на ризикот од опасни болести како што е атеросклерозата Чистењето на крвните садови се препорачува за ос...
Здравје
Превенција од бубрежни каменчиња Само половина шолја лимонов сок дневно е доволна за да го зголеми нивото на цитрати во урината. Истражувањата покажале дека лимонот може да помогне во превенцијата на формирање каменчиња во бубрезите.   Ублажување болки во грлото М...
Исхрана
  Овој освежителен напиток би можел да стане вашиот омилен летен пијалок Синтија Саси, девојката која ја смисли Саси водата, односно Саси пијалокот, тврди дека по само 4 дена од редовното консумирање на овој пијалок, можете да изгубите 3 килограми и 10 сентиметри ...
ЗдравјеИсхрана
На сите ни е позната традиционалната употреба на лимонот за ублажување на болките во грлото и подобрување на вкусот на одредена храна. Но, лимонот може да се користи и за многу други работи. Ви откриваме уште 20 начини за кои можете да го употребите стариот добар лимон 1 )...
ИсхранаРазно

Галерија