Таг: круши

Таг: круши

Салата од кељ, авокадо и круши

  Состојки:    1 главица салата марула 180 гр. свеж спанаќ 4 листови кељ 1 круша, 1/2 филџан суво грозје 1 филџан чери домати 1 главица кромид 4 помали пиперки 1 филџан истрошено фета сирење 1 авокадо 1/2 филџан пропржени бадеми...
Исхрана
Крушата е кралицата на месец септември. Зрее до крајот на август и ни ги дава своите благодети во есен. Освен што е вкусна, таа исто така е и многу полезна. Хомер во ,,Одисеја,, ја нарекува ,,дар од боговите,,.   Ја сметале за овошје кое ги прави луѓето убави, за ...
Исхрана
  Крушата, исто како и јаболкото и дуњата, припаѓа во семејството на розите. Постојат неколку илјадници видови круши, а секој вид има поинаков облик, боја, големина и вкус. Иако од нив се прави многу квалитетна ракија, се користат и за џемови и компоти и како конзервир...
Здравје

Зошто се крушите здрави?

  Традиционалната медицина одамна ги призна лековитите својства на крушити. Пред да се каже нешто за тоа,  сакаме да обрнете  внимание дека  круша не се јаде на празен стомак или по тежок оброк и месо. Особено по  јадење на круши не треба да се  пие вода, бидејќи тоа...
ИсхранаНови статии