Таг: кромид

Таг: кромид

Кромид полнет со кус-кус

Состојки:   6 поголеми главици кромид 200 гр. инстант кус-кус 2 лажички исецкан ѓумбир масло 1 чешне ситно исецкан лук 2 лажички маслиново масло 2 лажички бадеми (исецкани на ливчиња) мелен ким мелен коријандер 2 домати (лупени и исецкан...
Uncategorized

Зошто е важно да се јаде млад кромид?

Младиот кромид може да се јаде свеж или како додаток во разни јадења. Кој и да е начинот на негово консумирање, тој ќе го збогати нашиот организам со витамини, минерали и фитохемикалии, што го прави една од најздравите намирници. Истражувањата велат дека само еден струк млад...
ЗдравјеИсхрана

Киш со кромид

  Состојки: За тесто:   300 гр. интегрално брашно 150 гр. маргарин (по можност, нехидрогенизиран) 50-80 мл. вода ½ лажички прашок за печиво 1 лажичка сол   Прелив:   300 гр. тофу 200 гр. растителна павлака за готвење 5 ...
Исхрана

9 чести тегоби кај кои помага кромидот

Кромидот му припаѓа на семејството на алиуми. Богат е со соединенија кои содржат сулфур, кои се одговорни за неговиот силен мирис, но кои се многу добри за зачувување на здравјето. Можеби лукот се смета за природен антибиотик бр. 1, но не треба да се потценува ниту кромидот...
Исхрана

Спиење со кромид во чорапите?

    Дали знаевте дека на вашите нозе се наоѓаат точки кои имаат моќно и директно делување врз внатрешните органи. Во кинеската медицина, овие точки се наречени меридијани и претставуваат пат кон секој орган во вашето тело.Некои луѓе веруваат дека меридијани, ...
ЗдравјеНови статии