Таг: крвен притисок

Таг: крвен притисок

Црниот чај го намалува притисокот

Шолја чај е веќе долго време омилен начин за опуштање на Англичаните. Но, научниците откриле дека чајот навистина помага во намалувањето на крвниот притисок и спречувањето на болестите на срцето. Пиењето на најмалку три шолји црн чај секој ден навистина може да го намали крв...
Исхрана
И нискиот притисок како и високиот подеднакво е штетен за организмот и доведува до низа проблеми. Ова се само некои од начините како можете да си помогнете доколку патите од низок притисок.   Сол со вода. Парче леб наросете обилно со сол и изедете го. Под влијание ...
Боди-фитРазно

Заморот не е ни малку безопасен

Калиумот е многу важен минерал, клучен за мускулната сила, функционирање на нервниот систем и здравје на кардиоваскуларниот систем. Покрај препорачаната дневна доза од 4.700 мг., може да се случи калиумот да падне во организмот. Затоа е многу важно да се преконтролира крвнат...
ЗдравјеРазно
Црвената дамка во окото или појавата на крварење се случува често и неретко пречи. Во повеќето случаи се работи за состојба која не претставува голем проблем и која се решава лесно во само неколу дена или недели. За оваа состојба постојат неколку причини. Освен ако не сте б...
Здравје

35 предности од вежбањето јога

  Зголемена еластичност, зголемена сила, чувство на  мир и спокој....што уште? Во продолжение е извадок од статијата на Тимоти Мек Кал кој во 2002 година отпатувал во Индија во потрага по јога терапевтите. Често ќе слушнете дека кај јогата најтешката работа е всушнос...
Боди-фитЗдравје

Бананите го продолжуваат животот

Италијанските и британските научници твrдат дека јадењето на три банани дневно, по една за појадок, ручек и вечера, го намалува ризикот од мозочен удар. Суштината е во внесувањето на калиум во организмот, кој за 21% ги намалува шансите за создавање крвна грутка во мозокот. ...
ЗдравјеИсхрана

4 нешта кои го нормализираат притисокот

Ако е неопходно, зголемениот притисок секако треба да се лекува со лекови. Но, но ако е можно да се регулира на природен начин, секако вреди и тоа да се проба. Еве неколку стратегии кои можат да ви помогнат во тоа. Намалете го оптоварувањето со работата Оние кои работат ...
ЗдравјеРазно
Не можеме без солта. Сосема е погрешно во целост да се избегнува да се соли храната, затоа што недостигот на сол е исто толку опасен колку и вишокот. Солта е неопходна за здраво варење, за регулација на течностите во телото и за квалитетно функционирање на нервниот систем. Т...
ЗдравјеИсхрана
Иако е нормално еден маж повремено да има проблем со постигнување на ерекција која е доволно силна или долготрајна за сексуален однос, трајното разочарување на ова поле подразбира превземање на поконкретни чекори. Истражувањата покажуваат дека дури 50 проценти од мажите с...
Здравје
Сигурно после Велигденските празници, и во Вашиот дом има многу скршени велигденски јајца и не знаете што да направите со нив. Но, најдобро би било да ги изедете. Можете да ги изедете за појадок, за вечера, можете да ги ставите во ролат од месо или од нив да направите сала...
Исхрана

Галерија