Таг: коса

Таг: коса

Најдобри совети за здрава коса

Препаратите можат само краткотрајно да го решат проблемот, но ако не ја откриеме причината, проблемот постојано ќе се враќа. Дури и покрај мноштвото производи за нега на косата кои ни се нудат секојдневно на пазарот, некои нешта не можат да се променат ако не навлеземе длабо...
Здравје
1. Алое вера Сокот од алое вера го поттикнува растот на косата, но исто така тој е многу корисен и за нега на кожата на главата. Исечете неколку листови Алое вера, потоа секој пресечете го на половина, за да излезе сокот од нив, и со кружни движења масирајте го коренот на к...
Здравје

Што е фоликулитис и како се лекува?

Фоликулитус е често кожено заболување и под него се подразбира воспаление на фоликулите на влакната. Најчест причинител за тоа е бактериската или габичната инфекција која ја предизвикува Staphylococcus aureus. На почеток можат да се појават како мали, одделни мозолки на сами...
Здравје
Шикакаи правот се добива со ситнење на исушени плодови, листови и кора од дрвото Шикакаи (lat.Acacia concinna), кое расте во Индија. Има кафеава боја и дрвенаст мирис. Со илјадници години Индијците го користат шикакаи како природно средство за миење и нега на косата и телото...
ЗдравјеРазно

Ракија за посилна коса!

Љубителите на добрата ракија го знаат она чувство на оган во образите откако ќе испијат една чаша, како и честото непријатно руменило. За сето тоа можете да се заблагодариме на фактот што ракијата ја поттикнува циркулацијата, па како таква може да биде одличен сојузник кога ...
ЗдравјеРазно