Таг: кафе

Таг: кафе

Кафе од брокула и цвекло

  Дали сте слушнале за кафе со брокула, куркума или пак цвекло? Ќе ве изненади, но здравите кафиња стануваат се популарни во последно време. А, дали се и вкусни?   Кафе со куркума   Ширум светот е многу популарно ,,златното кафе,, или кафето со ,,зл...
Исхрана

Кофеин пред теретана – да или не?

  Консумирањето кафе за многумина е неопходен дневен ритуал. Но, дали кафето ќе ви помогне во ефикасноста при вежбањето? Овој вистински антиоксиданс крие тајна која ќе ви помогне при губењето на вишокот килограми и постигнувањето на посакуваните резултати.   ...
Боди-фитИсхрана
Секој ден читаме што е добро, а што не е добро за нас и за нашето тело и многу од тие совети се всушност неточни.   Ова се четирите митови во кои луѓето слепо веруваат:   Кафето не е добро за вас   Ако кафето се консумира во умерени количини, тоа...
Исхрана

Предности и ризици од пиењето кафе

Милиони луѓе ширум светот го започнуваат денот со филџан кафе. Кафето е еден од најпопуларните пијалоци и честопати е предмет на разни истражувања во кои се утврдило кои се предности, а кои ризиците од неговото пиење. Стотици студии во последниве неколку години покажале дека...
ЗдравјеИсхрана

Дали кафето е поздраво од чајот?

Ривалството помеѓу кафето и чајот веројатно е едно од најжешките во светот на пијалоците. Секој вистински љубител на кафе ќе каже дека кафето е многу повкусно од чајот (содржи повеќе од 1000 различни компоненти на вкусови, додека црниот чај содржи само 400), но вкусот не каж...
Исхрана
За многумина од нас, кафето е многу повеќе од обичен пијалок. Тоа е незаобиколен дел од нашето будење, посебен ритуал, нешто без кое едноставно не можеме да го замислиме денот. Еден филџан топло миризливо кафе, во секој момент е добра идеја, без разлика дали се работи за веч...
Исхрана
За предностите и штетноста од кафето врз здравјето речиси секојдневно се зборува во угледните медицински списанија и на Интернет порталите. Повеќето се согласуваат со тоа дека кафето е добро ако се консумира во умерени количини - две до три шолји на ден. Кофеинот, најконсуми...
Исхрана
Во последно време инстант кафињата стануваат се поомилени. Не е потребно многу време да се подготват - една кафена лажичка инстант прашок и врела вода и напитокот е готов. Екстрактите на кафе или инстант кафето се прават секако од кафе, така што растворливите супстанции од ...
Исхрана

7 интересни факти за кофеинот

  Иако поголемиот дел од луѓето не можат да го замислат утрото без шолја кафе, колку всушност знаеме за кофеинот? Веројатно знаете дека се наоѓа во некои газирани пијалоци, и дека ја подигнува енергијата. Но, ширум светот редовно се вршат истражувања за оваа состојка...
Исхрана

Природни лекови против запек

Кога луѓето зборуваат дека по неколку пати во денот го посетуваат тоалетот, сигурно многумина од вас се запрашуваат: Дали е се во ред со мене? Всушност, бројот на одењата во тоалет варира од човек до човек и сосема е нормално да не вршите нужда и два-три дена. Оваа состојба...
Разно

Галерија