Таг: имунитет

Таг: имунитет

Функцијата на имунолошкиот систем е да го штити организмот од се што би можело да го наруши нашето здравје. Никој не може да преживее со нарушен имунолошки систем, и покрај терапија со најефикасни антибиотици. Еве како можете да му помогнете на својот имунолошки систем: &...
Здравје

Ленот ги јакне срцето и имунитетот

Лененото масло е едно од најздравите масла, кое има различни лековити својства и кое делува различно врз здравјето. Бројни студии покажале дека лененото масло го намалува ризикот од кардиоваскуларните болести, разни облици на рак, срцев удар и дијабетес. Лененото семе содржи...
ЗдравјеИсхрана

Шитаке – чувари на здравјето

  Резултатите од едно истражување покажале дека оваа лековита печурка може да го спречи развојот на малигните заболувања, па болните од канцер се почесто ја користат како помош во терапијата.   За разлика од другите лековити печурки, како што се реиши (кој...
Здравје
Од дамнина се познати поволностите на домашните и дивите шипки.   Шипката, или плодот на дивата роза, се препишува како дополнително средство во текот на лекување и закрепнување, а ја јакне и отпорноста на инфекции, како настинки и грип. Шипката содржи и материи к...
Здравје
Сигурно веќе го знаете фактот дека витаминот Ц е еден од витамините кој едноставно мора да се зема во текот на сезоната на грипови и настинки, бидејќи делува поволно врз имунитетот. Но, тука не престанува дејството на оваа витаминска супер ѕвезда - витаминот Ц е еден од најв...
ЗдравјеРазно

13 видови мед и нивната лековитост

Иако најчесто служи како засладувач на чај, тој е исклучително корисен лек за локална и орална употреба и во истовреме ефикасно козметичко средство. Постојат многу видови мед мед, а секој од нив - лековит. Секој мед е биокатализатор и е добар за варењето. Секако, ова важи са...
Исхрана
Во нашиот организам живејат околу три милиони бактерии – за нашето здравје клучно е тоа што во тој систем преовладуваат добри бактерии. Сигурно досега имате слушнато за микробиомот, жив еко-систем од бактерии кои живеe во нашето тело и за безбројните предности кои тие ги нос...
ЗдравјеРазно

“Змеј трева” за силен имунитет

Поради силниот, а пријатен мирис и лутеникав вкус со примеси на горчливост, зачинот естрагон (лат. Artemisia dracunculus) е кај многу Европејци незаобиколен во кујната. Се користи свеж и сушен во салати, јадења со пилешко и мисиркино месо, пикатни сосови, супи и варива, диве...
ЗдравјеРазно
Повеќето следбеници на традиционалната медицина веќе одамна знаат за растението од Латинска Америка кое по изглед многу потсетува на мачја канџа. Мачјиот нокт или шепа како што уште го нарекуваат (лат. Uncaria tomentosa) најмногу е распространета во шумите на Перу и Парагвај...
Здравје
Многу здравствени стручњаци тврдат дека алкалната вода - купена во шишиња или од сопствена славина со помош на јонизирачки прочистувач - здрав вид вода за пиење која го забавува процесот на стареење, ја зголемува енергијата, помага во лекување на неплодноста, ја регулира pH ...
ЗдравјеИсхрана

Галерија