Таг: здраво срце

Таг: здраво срце

Бананата е тропско растение со потекло од југоисточна Азија. Нејзиното дрво биолошки не претставува дрво, иако така изгледа поради поради својата висина од повеќе од 10 метри, туку таа е само високо растение со висок корен. А, технички, плодовите на бананата се всушност боби...
ЗдравјеИсхрана

Глог – најлековитoто растение во светот

Кинезите некогаш од глогот правеле ферментиран пијалок, а негови остатоци се пронајдени во лончиња стари 9000 години. Се смета дека уште тогаш бил значаен во религијата. Со него се поврзани и многу други верувања, дури и митови како што е оној за вампирите. Во тоа време глог...
ЗдравјеИсхрана

7 намирници за здраво срце

Здравата исхрана и вежбите за тело се важни ако сакаме да имаме долг живот и здраво срце. Стручњаците предлагаат седум намирници кои треба да се консумираат за да се зачува здраво срцето и да се подобри имунитетот. Еве кои се тие. Интегрални житарки Ако го замениме белио...
ЗдравјеИсхрана