Таг: здрави рецепти

Таг: здрави рецепти

Веган торта од моркови и портокали

Состојки:   Бисквит:   2 филџани брашно еден ипол филџан рендани моркови 2 лажички цимет 1 портокал 7 лажици шеќер половина филџан масло прашок за печиво грст ореви   Прелив:   2 лажици какао малку масло...
Исхрана

Густа супа од костени и леблебија

Состојки:   500 гр. костени 300 гр. леблебија 1 главица кромид 2-3 чешниња лук свеж магдонос и темјан 300 гр. печурки по желба маслиново масло по желба сол, црн пипер и павлака од соја     Подготовка:   За почеток, ...
Исхрана

Палео фалафел

  Состојки:   4 шолји исецкана и сварена блитва 400 гр. сварен наут 3 големи чешниња ситно сецкан лук 1,5 лажици таан сок од  лимон 1/4 лажички кумин 3-4 лажици овесно брашно 4 лажици маслиново масло сол и црн пипер    ...
Исхрана

Колач со овесни снегулки и јаболки

Состојки:   2 филџани овесни снегулки 3 јаболки (или 4, по желба) 1 филџан млеко од бадеми 1/4 филџан вода 1 лажичка есктракт од ванила  1/2 лажичка цимет  1 лажица прашок за печиво 1/4 филџан путер од кикиритки прстофат сол агава сируп ...
Uncategorized

Raw energy топчиња

Состојки:   60 гр. суви сливи 60 гр. урми 15гр. гоџи бобинки (или суво грозје) 100 гр. разни јаткасти плодови (индиски орев, бразилкси ореви, лешници) 4 лажици какао 2 лажици сируп од агава 2 лажици чиа семе   Подготовка:   Прво...
Исхрана

Тајландска чорба со кокосово млеко

Состојки:   маслиново масло 2 главици кромид  2 - 3 супени лажици кари 3 поголеми домати (или 400 мл. домати од конзерва) кокосово млеко 1 лажица кафеав шеќер 1 лимета (2 - 3 лажици сок и рендана кора од лимета)   ПОДГОТОВКА:   ...
Исхрана

Раженчиња со тофу и зеленчук

Состојки:   гр. сушени домати(во масло) 1 помала главица виолетов кромид 1 лажица сецкан магдонос 1 лажичка листови темјан 4 лажици масло сол црн пипер помали колбаси од тофу по ½ жолта и црвена пиперка 1 тиквичка 4 шампињони   ...
Исхрана

Намаз од бел грав

Состојки:   1 голема лименка бел грав (800 гр.) сок од ½ лимон 2 лажици маслиново масло 1 чешне лук 2 лажици вински оцет 1 лажички сенф сол и свежо мелен црн пипер 1 лажица листови свежа мајчина душичка 10-тина листови свеж босилек &nb...
Исхрана

Веганска овошна торта

  Состојки:   220 гр. ореви 180 гр. урми прстофат сол 300 гр. индиски ореви 100 гр. кокосово масло 140 гр. мед едно стапче ванила 100 мл. лимонов сок 170 гр. шумско овошје     Подготовка:   Урмите се оставаат...
Исхрана

Домашно зобено млеко

  Состојки:   Зоб : Вода = 1 : 5 1 мера зобени снегулки 5 мери вода прстофат морска сол по желба 1/4 стапчиња ванила (или екстракт) по желба кафеав шеќер/јаворов сируп/јачменов слад или сл.     Подготовка:   Мерката (...
Исхрана

Галерија