Таг: здрава исхрана

Таг: здрава исхрана

  Индискиот орев (лат. Anacardium occidentale) е мало зимзелено дрво со висина од најмногу 12 метри, со потекло од Бразил, а поради својот вкусен плод сега се одгледува во многу тропски предели во светот. Неговото семе има облик на бубрег и воглавно се одгледува во з...
Исхрана
  Постојат многу митови за вежбањето и често не знаеме во кој да веруваме, а кој треба да ги запоставиме. Важно е да обратите внимание на следниве:   Најдобро е да се вежба во утринските часови.   Неточно. Најдобро е да се вежба во време кога се чув...
Боди-фит

7 трикови за слабеење без диети

  Постојат бројни диети за брзо губење на килограмите. Обично се работи за начин на исхрана со ограничена калориска вредност кои не се добри за организмот и кои гарантираат враќање на сите килограми откако ќе се престане со држењето на тие рестриктивни правила на дие...
Исхрана
  Во последно време, се повеќе луѓе исфрлаат од исхраната одделни намирници. Од глутенот, преку млечните производи, па се до шеќерот, на листата се нижат се повеќе и повеќе ,,непожелни,,. И, додека оние кои се навистина нетолерантни на глутен или лактоза, на пример, ...
Здравје

Која е оптималната дневна доза на сол?

  Некои однесувања кај животните, кои се најслични со човекот, кај вишите примати, покажале дека живејат без никкави проблеми со храната во оја вкупната содржина на натиум е многу ниска. Многу е јасно документирано, дека колку е пониска потрошувачката на сол, пониска...
Исхрана
Истражувањата велат дека една просечна личност секој ден внесува во себе вишок шеќер во вредност од неверојатни 300 калории! Америка по ова прашање стои уште полошо - просечен Американец секој ден внесува во себе 700 дополнителни калории во вид на шеќер.   И тука ...
ЗдравјеИсхрана
Исхраната игра важна улога и затоа обидете се да ги одбегнувате следниве намирници ако имате хипотиреоза.     Храна која содржи соја   Некои истражувања велат дека сојата може да ја попречува способноста за апсорбирање на лековите за лекување состој...
Исхрана
Луѓето често имаат нездрави навики, со кои несвесно си го нарушуваат здравјето, дури и ако се хранат правилно. Здравата исхрана е клуч за здрав живот, но само тогаш кога ја следат здрави навики. Затоа немојте и понатаму да грешите, ако по оброкот сте навикнати да го правите ...
Исхрана

Диета против стареење

Доколку сакате да го забавите процесот на стареење и да го продолжите животнот век, тогаш оваа диета е за вас. Во основа, оваа диета е список а производи чие консумирање помага да се забави стареењето. Суштината е да се намали вносот на калории за 30% од стандардниот внос и ...
Исхрана
Храната која доаѓа исклучиво од природата честопати наликува на одредени делови од нашето тело. Според старите верувања, токму обликот открива за што е посебно добра и лековита. Ова се 12 видови храна која со својот облик покажува за кој дел од телото е добра и на кој начин ...
Здравје

Галерија