Таг: житарки

Таг: житарки

Житарки кои не содржат глутен

  Глутенот е навистина дел од секојдневицата, па понекогаш се чини речиси незамисливо да се направи оброк кој не го содржи во себе. Меѓутоа, за оние кои имаат целијакија тој е целосно забранет.   Безглутенската диета за овие луѓе најчесто подразбира создрж...
Исхрана

Рижото од три видови житарки

Состојки: 400 гр. микс од житарки 1 главица кромид 4 црвени пиперки сол црн пипер чадено тофу сирење 1 јајце брашно сок од домати 1 лажичка семиња: чиа, лен, сончоглед и сусам 100 гр. мелен корнфлекс маслиново масло бело вино зел...
Исхрана
  Масните наслаги на стомакот се најдобар показател за тоа дека вашето здравје е во опасност. Ако сте жена, обемот на половината не би требало да биде поголем од 90 сентиметри, а ако сте маж 101,5 сентиметри. Ако ги преминете овие вредности, ова се намирниците што тр...
Исхрана

Киноа – житарка на иднината

Не постојат толку многу растенија кои се толку отпорни како квиноата - високо нутритивно е, богато е со протеини, минерали и има многу добар баланс на аминокиселините. Киноата, светата ,,мајка на житарките,, во древната цивилизација на Инките, може да стане намирница во идн...
Здравје

Семето од мак во служба на здравјето

Семето од мак не само што има одличен сладок вкус и што можеме да го користиме во разни кулинарски комбинации, туку тоа е исто така богато и со нутритиенти. Па, ако ви е потребна поголема доза влакна и минерали, едноставно морате да го ставите на своето мени. Имено, тоа е бо...
Исхрана

Што е теф?

Дали сте слушнале некогаш за теф? Теф е ситна житарка од африканско потекло, чии лековити својства воопшто не одговараат на нејзината големина. Теф најмногу расте во Етиопија, каде од неа се прави нивниот традиционален леб без квасец, познат како ињера. Инаку, теф е мала жит...
Исхрана
Резултатот на макробиотичката исхрана е здрав живот. Сепак, оној кој сака да се храни на овој начин мора да ги знае принципите на макробиотичката исхрана. Во спротивно, таа ќе биде штетна по здравјето. Макробиотиката е начин на живот, таа не е само исхрана, туку систем на...
Исхрана