Таг: желудник

Таг: желудник

  Денес многумина имаат проблеми со дигестијата и со желудочни болки, а станува збор за непријатна состојба, посебно не ако е проследено со мачнини, болки, пролив и т.н. За среќа, постојат одредени начини кои ќе ви помогнат да ги ублажите цревните проблеми или целосн...
Исхрана
Без разлика на причината, желудникот понекогаш едноставно треба да се одмори од ,,оптоварувања,,. Во тие случаи посегнете по овие намирници, кои ќе го смират.   Нане   Чајот од нане ќе ги намали грчењето на желудникот и надуеноста. Во исто време, ќе го опуш...
ЗдравјеРазно

Што помага при болки во желудникот?

Се проценува дека малку повеќе од третина од луѓето патат од ваков вид на тегоби со варењето. Притоа кај околу 50% од диспептичните болни имаат оштетување на горниот дел на гастринтестиналниот тракт, најчесто ерозивен гастритис или пептичен улкус на желудникот и/или дванаест...
ЗдравјеИсхрана

Дали желудникот може да се “прошири”?

Желудникот е еластичен, мускулест орган кој по потреба се проширува кога во него ќе внесеме поголема количина храна или течности. Меѓутоа, тоа е привремена промена и кога храната ќе се свари, тој се враќа во првобитната големина. Сепак, ако се прашувате дали желудникот може ...
ЗдравјеРазно
Храната за повеќето од нас е извор на неизмерно, речиси оргазмично задоволство, посебно кога можеме да се почестиме со некој добар чоколаден десерт или парче торта. Токму поради ова чувство некогаш претеруваме, па организмот мора да се пресмета со вишокот храна која сме ја и...
ЗдравјеИсхрана
Општо познато е дека медот е една од најздравите намирници во светот. Се вели дека здравјето доаѓа од стомакот, па секојдневното консумирање мед е најдобриот начин за во целост да ги искористите сите негови добри страни. На медот посебно може да му се радуваат оние кои имаат...
ЗдравјеРазно

Мачнина – болест на патувањата

Седите и се возите со автомобил, автобус или некој ве вози, дрвјата ви одат во пресрет, во главата почнува да ви се врти, желудникот ви се превртува и станува се потежок и ве облива студена пот. Едно е сигурно - имате мачнина од возењето. Која е вистинската причина за ваш...
Здравје

Хеликобактерија – добра или лоша?

Бaктеријата Helycobacter pylori живее во желудникот кај половина човештво. Ова сознание е релативно ново и веднаш беше исмејано. Зошто оваа бактерија би живеела во ,,пештера,, полна со киселини и растворувачки ензими? Прво, еден од производите на метаболизмот на оваа бактери...
Здравје