Таг: долг живот

Таг: долг живот

5 животни тајни на долговечните луѓе

Професорот Карл Пилемер истражувајќи 1500 долговечни луѓе на старост од 70 години, па до оние постари и од 100 години, а за потребите на неговата книга ,,30 лекции за животот: Испробани и проживејани совети за најмудрите Американци,, открил и пет едноставни тајни на долговеч...
Здравје

Вегетаријанците не живеат подолго

За сите оние кои станале вегетаријанци, мислејќи дека ќе живејат подолго ако се откажат од месото, едно истражување направено од Универзитетот во Сиднеј носи лоши вести - вегетаријанството не е поврзано со намалувањето на ризикот од прерана смрт. Австралијанските истражув...
ЗдравјеИсхрана

Здравјето не мора да зависи од гените

Во не толку далечното минато, научниците сметале дека одредени фактори поврзани за општото здравје на човекот не можат да се контролираат. Имунолошкиот систем, долговечноста, брзината на метаболизмот и реагирањето на стресот се сметаат за непроменливи. Меѓутоа, најновото ист...
Здравје

Читањето книги го продолжува животот

Читањето книги може да го продолжи животниот век за две години, велат научниците од Универзитетот Јејл, во САД, кои резултатите од своето неодамнешно спроведено истражување го имаат објавено во списанието Social Science & Medicine. Ко-авторката на студијата, Бека Леви...
ЗдравјеРазно
Кејти Гронот е сертифициран нутриционист која еден дел од животот го има поминато во Јапонија. Ова е нејзината приказна за тоа како со помош на четири трикови, кои ги научила гледајќи го јапонскиот начин на живот, ослабнала 20 килограми. “Кога за првпат се преселив во Токио...
ЗдравјеРазно

Јадете луто за долговечност

Со анализа е откриено дека консумирањето пикантна храна од три до седум пати во неделата го намалил ризикот од смртност за 14% во однос на испитаниците кои ја јаделе поретко од еднаш неделно, тврдат нутриционистите. Минатата година била спроведена опсервациска студија во кој...
Исхрана

Како да си го продолжите животот?

Иако постојат многу други начини, сепак научно е докажано дека следниве нешта можат да ви осигураат долговечност. 1. Прочитајте некое списание од почеток до крај - ќе ви го опушти мозокот 2. Јадете нешто црвено - црвената пиперка има повеќе витамини од портокалот, цвеклото...
ЗдравјеРазно
Доколку воведете навики во секојдневниот живот, ќе бидете сведоци на моќни резултати кои можат да ви го продолжат животниот век.           1.ПОЈАДУВАЈТЕ КАКО ЦАР Постои една стара изрека која вели: Појадувај како цар, ручај како принц, а вечерај како сиромав. Ва...
Здравје
  Принципите на оваа филозофија може да ја примените без разлика на тоа каде живеете и со што се бавите, а здравјето и долгиот живот ќе ви бидат осигурани! Доколку барате проверен рецепт за здравје, мир и долговечност, побарајте го од поискусните кои речиси дв...
ЗдравјеРазно