Таг: долго седење

Таг: долго седење

5 нешта поштетни од пушењето

  Свесноста од штетноста на пушењето глобално е се пораширена, но модерното време се карактеризира со низа фактори кои постепено пушењето го поместуваат од врвот на пописот на смртоносни навики, предупредуваат американските научници.   Осаменост   ...
ЗдравјеРазно

Кој седи долго, брзо старее

Едно најново истражување открива дека седењето по 10 или повеќе часови, без редовно вежбање, може да влијае на тоа клетките да почнат предвремено да остарат. Студијата од Универзитетот во Сан Диего, во Калифорнија, вршила истражувања над 1.500 жени, кои имале помеѓу 64 и 95 ...
Здравје
За да одбегнете болки во половината, во вратот, проблеми со очите и уште многу други проблеми, обидете се да ги правите овие осум рутини секој ден.   Подесете го компјутерот   Многу е важно во која висина со очите ви е поставен компјутерот. Ако гледате ...
Здравје
Порано сите ви завидувале на цврстиот задник, а сега ви се чини опуштен и дека го променил обликот. Причина за тоа не мора да бидат само лошата исхрана или недостигот на физички активности, туку и целодневното седење на стол. Кога седиме по цел ден, глутеусите не работат, а ...
Здравје

4 идеални вежби за оние кои долго седат

Поради долготрајното седење и недоволното движење може да дојде до разни боли и потешкотии, кои се посебно штетни за рбетот. Најчестите ефекти од долготрајното седење се вкочанети и слаби мускули, скратени тетиви и лигаменти, што на крајот доведува до лошо држење на телото и...
ВидеоЗдравје