Таг: дијабетис

Таг: дијабетис

  Милиони луѓе ширум светот боледуваат  од дијабетес, односно имаат зголемено ниво на шеќер во крвта. Околу една четвртина од луѓето не ни знае дека боледува од дијабетес, а овие се симптомите кои упатуваат на тоа.   Опасно е кога некој не знае дали има зг...
Здравје

5 облици на дијабетес

Авторите на шведската студија објавена во списанието „Lamcet Diabetes&Endocrinology“ предлагаат нова класификација на дијабетесот и воведување на пет категории - три потешки и две полесни. Авторот на оваа студија, професор од Универзитетот во Лунд, вели дека ова е прв че...
Здравје
Алфалфа е растение чии корени растат и до 30 метри под земјата, од која ги извлекува сите минерали кои не се наоѓаат на површината ниту на самиот врв. Алфалфа на арапски јазик значи ,,татко на растенијата,, и од тоа може да се заклучи дека се работи за многу здрава намирница...
ЗдравјеИсхрана
  Здравјето на забите често може да ни каже многу за нашето целокупно здравје. Често првите знаци на одредени болести или здравствени проблеми се рефлектираат во забите. Ова исто така важи за проблемите што се случуваат во сосема различен дел од телото. Што може да с...
ЗдравјеРазно

Постои и трет тип на дијабетес?

  Од 5%-10% од дијабетичарите го имаат овој тип на болест и погрешно се лекуваат. Се до неодамна, дијабетесот се јавуваше во два познати и меѓусебно различни облици - добиен и наследен. Но, не така одамна беше откриено дека постои и трет тип на дијабетес, кој е значи...
Здравје

Вежбањето и дијабетесот

Вежбањето е важен дел од здравиот начин на живот. Но, ако имате дијабетес тип 2, вежбањето е и тоа како добредојдено. Вежбањето ќе согори дел од прекумерниот шеќер кој се наоѓа во крвотокот, со цел да се обезбеди гориво за мускулите. Во основа, тоа е едноставен и природен на...
Боди-фитЗдравје
  Оддржувањето на доволни количини витамин Д во организмот е неопходно за многу аспекти на здравјето, а меѓу нив, според најновите истражувања, и за контролирање на дијабетесот. Иако воглавно тоа не е случај, овој нутритиент би требало да се вбројува во задолжитеен и...
ЗдравјеИсхрана
Овие болести можат да бидат фатални ако не се откријат на време, но можете да научите да ги препознаете нивните симптоми.   1. Рак на јајчнците   Во Америка, оваа болест ја погодува секоја 75 жена. Шансите за жената да поживее пет години од настанокот на ...
Здравје

Теговите спречуваат дијабетес

  Полчасовното вежбање со тегови пет дена во неделата го намалува ризикот од појавата на дијабетес кај мажите за дури 34%. наспроти тоа, едночасовниот полесен тренинг ја намалува опасноста од оваа болест за само 12%. Меѓутоа, најдобар ефект се постигнува со комбинирање...
Боди-фитЗдравје

Клучни навики кои штитат од дијабетес

Нередовните, обилни оброци со нездрави намирници можат да предизвикаат дијабетес тип 2. Оние кои генетски се склони кон добивање на оваа болест, мора да внимаваат што јадат, колку јадат и кога јадат. И, да се движат повеќе. Од дијабетес тип 2 најчесто заболуваат жените, и т...
ЗдравјеИсхрана

Галерија