Таг: грав

Таг: грав

Намаз од бел грав

Состојки:   голема лименка со бел грав(800 гр.) сок од половина лимон лажици маслиново масло чешне лук 2 лажици вински оцет 1 лажичка сенф Сол и црн пипер 1 лажица свежа мајчина душичка Десеттина ливчиња свеж босилок     ...
Здравје

Намаз од бел грав

Состојки:   1 голема лименка бел грав (800 гр.) сок од ½ лимон 2 лажици маслиново масло 1 чешне лук 2 лажици вински оцет 1 лажички сенф сол и свежо мелен црн пипер 1 лажица листови свежа мајчина душичка 10-тина листови свеж босилек &nb...
Исхрана

Не запоставувајте ги мешунките

  Мешунките добиваат на значење, и тоа не само кај вегетаријанците. Тие се богати со хранливи материи и се со достапни цени. Се вбројуваат во храна со ниска содржина на масти и меѓу важните извори на протеини, влакна, витамини Б и минерали. Покрај видот на мешунките,...
Исхрана

Намаз од грав

Состојки:   300 гр. грав 6 лажици маслиново масло 6 лажици семки од сончоглед 1 главица кромид 1 лажица сенф (и не мора) 2 лажици благ ајвар власец сол и црн пипер по потреба Подготовка: Гравот процедете го и измијте го. На загреано масло ...
Исхрана

Ориз со азуки грав

Оризот зготвен со азуки грав е познат под името "црвен ориз" Состојки: ¾ филџани азуки грав 2 филџани вода 3 филџани интегрален ориз  морска сол по желба Подготовка: Измијте го азуки гравот и варете го во околу 2 филџани вода 10 до 15 минута. Течноста мора...
Исхрана
Гравот е еден од најдобрите извори на влакна. Влакната не штитат на многу начини, па така со сигурност се знае дека исхраната со големи количини влакна го намалува ризикот од тумор, срцеви заболувања, дијабетес и дебелина. Во еден филџан варен грав има 11 - 17 грама влакна. ...
ЗдравјеИсхрана

Лонец со грав и тиквички

Состојки: 1 главица кромид 1 главица лук 2 лажици масло 1,3 л. зеленчукова супа 350 гр. грав 400 гр. тиквички 1 страк праз 2 моркова 200 гр. целер црн пипер 1-2 прстофати мелено пименто 200 гр. димено тофу сирење сол Подготовка: Л...
Исхрана