Таг: вода

Таг: вода

Соодветната хидратација е неизмерно важна за секое живо суштество, вклучувајќи го и човечкиот организам кој се состои од 70 % вода. Водата во организмот ги одржува клетките во телото и правилното функционирање на органите, а нејзиниот недостаток првично се манифестира со с...
Боди-фит
  Редовното пиење топла вода, посебно наутро на празен стомак, може да го подобри здравјето на нашето тело. Со ова се постигнува добро работење на дигестивниот систем и намалување на метаболичкиот како и јакнење на имунолошкиот систем.   5 причини зошто да...
ЗдравјеИсхрана

На бебињата не смее да им се дава вода

Ако мислите дека повисоките температури се дополнителна причина на вашето бебе помало од 6 месеци да му давате, покрај млеко, вода, стручњаците од Johns Hopkins Children's Center од Балтимор предупредуваат тоа да не го правите, дури ни ако постарите ве убедуваат во спротивно...
ЗдравјеРазно
Водата го хидрира организмот и без неа не е возможен животот, но како и со повеќето здрави навики, повеќе не е секогаш подобро. Верувале или не, постојат одредени ситуации во кои дефинитивно треба да се држиме подалеку од неа. Кога веќе сте испиле премногу Ова е многу ретк...
ЗдравјеИсхрана
Општо познато е дека медот е една од најздравите намирници во светот. Се вели дека здравјето доаѓа од стомакот, па секојдневното консумирање мед е најдобриот начин за во целост да ги искористите сите негови добри страни. На медот посебно може да му се радуваат оние кои имаат...
ЗдравјеРазно
Што е тоа што го прават јапонските девојки, а благодарение на кое имаат порцеланска кожа и витка линија? Тоа е, верувале или не, пиењето вода на празен стомак. Судејќи според бројните студии, оваа едноставна навика може да даде бројни резултати кога се работи за одредени здр...
Uncategorized

Дали е навистина така…?

Во голем број натписи кои се однесуваат на здравјето се провлекуваат тврдења и совети од типот: „јајцата се лоши за здравјето, треба да се пијат по 8 чаши вода на ден, антиперспирантите предизвикуваат рак, шеќерот ги прави децата депресивни,, и сл. Но, дали е навистина така?...
Здравје
Брзината на метаболизмот има клучна улога во брзината на согорувањето на калориите и топењето на мастите, а освен тоа го олеснува и патот до зголемување на мускулната маса. Меѓутоа, голем број луѓе имаат проблем со прилично бавен метаболизам, па е неопходна да се направат не...
Боди-фитИсхрана

Малку познати нешта за водата

Водата ги подобрува менталните функции, помага во губењето на килограмите, таа е гориво за работата на мозокот и заштитник од разни болести. Оние кои пијат по шест часа вода девно можат да загубат три килограми масти за една година. Наведуваме неколку факти за водата која м...
Здравје

Водата од чешма предизвикува дијабетес?

Се работи за натриум флуоридот кој се додава во водата. Според најновата студија објавена во списанието Journal of Water Health, со додавањето на натриум флуорид во водата, се зголемува ризикот од развој на дијабетес тип. Имено, студијата која ја спровел доктор Кајл Флуџ, п...
ЗдравјеРазно

Галерија