Таг: витамин е

Таг: витамин е

Масло од авокадо – течно злато

Плодот на авокадото е полн со здрави масти и спаѓа во една од најздравите намирници. Авокадото е добро за здравјето на кожата, ја подобрува циркулацијата, ги штити мозокот и срцето и го поттикнува слабеењето. Тајната на овој здрав плод се крие во неговиот состав, кој е соста...
ЗдравјеИсхрана

Дали ви недостасува витаминот ф?

Кожата постојано ви се лупи, а не ја знаете причината за тоа. Кога ќе поминете по неа, чувствувате рапавост, што дополнително нервира. Ваквата појава може да биде последица од хроничен недостиг на витаминот Ф, а не од некои посериозни тегоби. Тој е важен за метаболизмот, спр...
ЗдравјеРазно
Витаминот Е е чудотворен витамин, чие внесување носи многу здравствени бенефити. Овој едноставен антиоксиданс, познат под стручното име токоферол, ги штити клетките од предвремено стареење и оштетувања. Состојка е на бројни намирници, па здравата исхрана е најдобриот начин з...
Здравје
Понекогаш луѓето подолг временски период не можат да одат во теретана и да вежбаат (имаат испитна сесија, одат на службено патување или на подолг одмор, или се болни и слично). Прескокнувањето на вежбањето на една или две недели всушност ќе биде корисно за мускулите и за цен...
Боди-фит
Во нашето секојдневие, секако слободно може да се каже дека генерално земено, луѓето се во лоша физичка форма. Дебелината на населението во светот го достигнува своето рекордно ниво, животниот век на населението се намалува, наместо да се  зголемува, а дебелината ги чини вла...
Суплементи