Таг: вегетаријански лазањи

Таг: вегетаријански лазањи

Лазањи со тиква

  Состојки:   кори за лазања 1,5 кг. тиква 3 лажици маслиново масло 4 шолји млеко 1/2 путер 4 лажици брашно 1и 1/3 шолја рендан тврд кашкавал 1 шолја полномасна павака 2 лажици сув рузмарин 1 лажица ситно сецкан лук сол црн п...
Исхрана

Лазањи со тиквички

Состојки: 600 гр. тиквички 50 гр. путер 1 лажичка зачин бел мелен пипер 12 листови за лазањи сол 100 гр. горгонзола 50 гр. моцарела 15 гр. пармезан За бешамел сос: 50 гр. путер 50 гр. пченично остро ...
Исхрана

Вегетаријански лазањи

Состојки: 500 гр. кори за лазањи ЗА БЕШАМЕЛ: 1/2 л. млеко, 40 гр. путер, 40 гр. остро брашно, кеса пармезан, сол, малку бел пипер, малку мускатно оревче, 1 јајце ЗА СОСОТ ОД ЗЕЛЕНЧУК: 2 парчиња праз, 1 морков, 1 тиквичка, малку целер, 4 лупени домати, 300 гр. брокула,...
Исхрана